Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Stara Biała
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Stara Biała
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Stara Biała, ul. Jana Kazimierza 1, 09-411 Biała
tel. (24) 366 87 10, fax (24) 365 61 65
e-mail: gmina@starabiala.pl
Strony www: www.starabiala.pl, www.bip.starabiala.pl
Powierzchnia: 111,12 km2 (11112 ha)
Liczba mieszkańców: 10958 (zawsze aktualny stan na stronie: http://bip.starabiala.pl/index.php?cid=620)
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Stara Biała jest położona w środkowo-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie płockim. Sąsiaduje z Miastem Płock, PKN Orlen oraz gminami: Bielsk, Radzanowo, Nowy Duninów i Gozdowo. Środowisko przyrodnicze gminy można podzielić na dwa obszary: część północna i środkowa z monotonnym krajobrazem oraz część południowa, nadwiślańska i z miejscowościami położonymi w dolinach rzecznych, którą wyróżnia zróżnicowany pejzaż i bogata roślinność.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Największy wpływ na gospodarkę gminy ma sąsiedztwo PKN „Orlen”, które powoduje powstanie licznych podmiotów gospodarczych. W CEiIDG zarejestrowanych jest ponad 500 podmiotów gospodarczych. W strukturze branżowej podmiotów występują najczęściej: działalność handlowa, produkcyjna, usługi budowlane i transportowe. Struktura rolnicza gminy oparta jest przede wszystkim na indywidualnych gospodarstwach rolnych. Dominują gospodarstwa małe poniżej 10 ha. Na terenie gminy sukcesywnie rozwijana jest: • Sieć dróg gminnych, której łączna długość wynosi ponad 62 km, utrzymywanych w dobrym stanie. • Sieć wodociągowa o łącznej długości 188,3 km i sieć kanalizacyjna - 61,7 km. Z trzech stacji uzdatniania wody położonych na terenie gminy zasilanych jest łącznie 151,6 km. Najważniejszymi inwestycjami ostatnich lat, mających bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców, oprócz inwestycji drogowych i wodno - kanalizacyjnych są: budowa kompleksu boisk sportowych „MOJE BOISKO - ORLIK 2012”, rozbudowa i modernizacja, wraz z budową placów zabaw, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wyszynie, budowa zespołu urządzeń sportowych z obiektami zaplecza sanitarno - socjalnego w Nowych Proboszczewicach.
Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsze ślady osadnictwa człowieka na terenach obecnej gminy Stara Biała pochodzą ze środkowego okresu epoki kamienia - mezolitu (ok. 8000 - 5000 lat p.n.e.) Kolejne - z neolitu (ok. 4500-1800 p.n.e.). Od VII wieku naszej ery na ziemiach Mazowsza rozprzestrzenia się kultura plemion słowiańskich. W przedziale od IX do XI wieku na tym terenie przypada okres największego rozwoju osadnictwa. Powstał wtedy gród w Starych Proboszczewicach, który w XI w. był jednym z największych ośrodków gospodarczo - militarnych północnego Mazowsza. Od XIII wieku obszar dzisiejszej gminy Stara Biała był już gęsto zaludniony. Pierwsza wzmianka o Starej Białej pojawiła się w 1378 roku. W 1495 roku księstwo płockie znalazło się w obrębie Korony, tworząc Województwo Płockie. Po drugim i trzecim rozbiorze Polski teren gminy wcielono do tzw. Nowych Prus Wschodnich. W latach 1807-1809 obszar ten znalazł się w departamencie płockim Księstwa Warszawskiego. W latach 1918-1975 tereny gminy leżały w powiecie płockim, należącym do województwa warszawskiego. W latach 1975-1998 w województwie płockim, a po kolejnej reformie administracyjnej w województwie mazowieckim, powiecie płockim. W administracji kościelnej obszar gminy należy od końca XI wieku do Diecezji Płockiej. Obiekty kulturowo-zabytkowe zachowały się w rożnym stopniu. Do najważniejszych zalicza się m.in.: • Wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie w Nowych Proboszczewicach, • Zespół pałacowo - parkowy w Srebrnej, • Drewniany kościół pw. św. Andrzeja w Brwilnie z 1710 r., • Neogotycki kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Starej Białej z 1879 r., • Zespół kościoła parafialnego pw. św. Floriana w Starych Proboszczewicach z 1868 r.