]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Stara Biała

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Stara Biała

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Stara Biała, ul. Jana Kazimierza 1, 09-411 Biała

tel. (24) 366 87 10, fax (24) 365 61 65

e-mail: gmina@starabiala.pl

Strony www: www.starabiala.pl, www.bip.starabiala.pl

Powierzchnia: 111,12 km2 (11112 ha)

Liczba mieszkańców: 10958 (zawsze aktualny stan na stronie: http://bip.starabiala.pl/index.php?cid=620)

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Stara Biała jest położona w środkowo-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie płockim. Sąsiaduje z Miastem Płock, PKN Orlen oraz gminami: Bielsk, Radzanowo, Nowy Duninów i Gozdowo. Środowisko przyrodnicze gminy można podzielić na dwa obszary: część północna i środkowa z monotonnym krajobrazem oraz część południowa, nadwiślańska i z miejscowościami położonymi w dolinach rzecznych, którą wyróżnia zróżnicowany pejzaż i bogata roślinność.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Największy wpływ na gospodarkę gminy ma sąsiedztwo PKN „Orlen”, które powoduje powstanie licznych podmiotów gospodarczych. W CEiIDG zarejestrowanych jest ponad 500 podmiotów gospodarczych. W strukturze branżowej podmiotów występują najczęściej: działalność handlowa, produkcyjna, usługi budowlane i transportowe. Struktura rolnicza gminy oparta jest przede wszystkim na indywidualnych gospodarstwach rolnych. Dominują gospodarstwa małe poniżej 10 ha. Na terenie gminy sukcesywnie rozwijana jest: • Sieć dróg gminnych, której łączna długość wynosi ponad 62 km, utrzymywanych w dobrym stanie. • Sieć wodociągowa o łącznej długości 188,3 km i sieć kanalizacyjna - 61,7 km. Z trzech stacji uzdatniania wody położonych na terenie gminy zasilanych jest łącznie 151,6 km. Najważniejszymi inwestycjami ostatnich lat, mających bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców, oprócz inwestycji drogowych i wodno - kanalizacyjnych są: budowa kompleksu boisk sportowych „MOJE BOISKO - ORLIK 2012”, rozbudowa i modernizacja, wraz z budową placów zabaw, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wyszynie, budowa zespołu urządzeń sportowych z obiektami zaplecza sanitarno - socjalnego w Nowych Proboszczewicach.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsze ślady osadnictwa człowieka na terenach obecnej gminy Stara Biała pochodzą ze środkowego okresu epoki kamienia - mezolitu (ok. 8000 - 5000 lat p.n.e.) Kolejne - z neolitu (ok. 4500-1800 p.n.e.). Od VII wieku naszej ery na ziemiach Mazowsza rozprzestrzenia się kultura plemion słowiańskich. W przedziale od IX do XI wieku na tym terenie przypada okres największego rozwoju osadnictwa. Powstał wtedy gród w Starych Proboszczewicach, który w XI w. był jednym z największych ośrodków gospodarczo - militarnych północnego Mazowsza. Od XIII wieku obszar dzisiejszej gminy Stara Biała był już gęsto zaludniony. Pierwsza wzmianka o Starej Białej pojawiła się w 1378 roku. W 1495 roku księstwo płockie znalazło się w obrębie Korony, tworząc Województwo Płockie. Po drugim i trzecim rozbiorze Polski teren gminy wcielono do tzw. Nowych Prus Wschodnich. W latach 1807-1809 obszar ten znalazł się w departamencie płockim Księstwa Warszawskiego. W latach 1918-1975 tereny gminy leżały w powiecie płockim, należącym do województwa warszawskiego. W latach 1975-1998 w województwie płockim, a po kolejnej reformie administracyjnej w województwie mazowieckim, powiecie płockim. W administracji kościelnej obszar gminy należy od końca XI wieku do Diecezji Płockiej. Obiekty kulturowo-zabytkowe zachowały się w rożnym stopniu. Do najważniejszych zalicza się m.in.: • Wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie w Nowych Proboszczewicach, • Zespół pałacowo - parkowy w Srebrnej, • Drewniany kościół pw. św. Andrzeja w Brwilnie z 1710 r., • Neogotycki kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Starej Białej z 1879 r., • Zespół kościoła parafialnego pw. św. Floriana w Starych Proboszczewicach z 1868 r.

boisko boisko
Liczba wyświetleń: 146