Jednostki samorządowe

Policzna
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Policzna
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Policzna, ul. B. Prusa 11, 26-720 Policzna
tel. (48) 677 00 39, fax (48) 677 00 51
e-mail: sekretariat@policzna.ugm.pl
Strona www: www.policzna.ugm.pl
Powierzchnia: 112,35 km2
Liczba mieszkańców: 5 856
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Policzna leży w południowej części województwa mazowieckiego, i południowej części powiatu zwoleńskiego. Na terenie Gminy znajduje się rezerwat przyrody Okólny Ług.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina ma charakter typowo rolniczy. Podstawę stanowią gospodarstwa indywidualne. Gleby regionu to średniej i niskiej jakości gleby bielicowe i płowe. Wśród upraw największą powierzchnię zajmują zboża i ziemniaki. W oparciu o nie rozwinięty jest chów trzody chlewnej i bydła. Gmina przedstawia wspaniałą ofertę inwestycyjną w zakresie przemysłu rolno - spożywczego, zwłaszcza przetwórstwa zbóż i ziemniaków.
Historia, dziedzictwo i kultura: Najstarsza wzmianka o Policznie pojawiła się w dokumencie z 1191 r. wystawionym przez Kazimierza Sprawiedliwego. Był to wykaz dochodów nowo założonej kolegiaty sandomierskiej. Otrzymała ona z nadania Kazimierza sprawiedliwego dochody i dziesięciny z licznych wsi, położnych na terenie księstwa sandomierskiego, wśród których wymieniona została właśnie Policzna.
Wielowiekową historię i tradycję regionu poznać można w muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Oprócz tego Gmina oferuje kilka innych zabytków m.in. Kościół św. Stefana w Policznie i Kościół św. Trójcy w Gródku, którego najcenniejszym zabytkiem jest późnorenesansowe drewniane epitafium Andrzeja Kochanowskiego, fundatora kościoła. W kościele w Policznie brał ślub Stefan Żeromski, jednym ze świadków był Bolesław Prus.