]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Rząśnik

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Rząśnik

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Rząśnik, ul. Jesionowa 3, 07-205 Rząśnik

tel. (29) 679 21 00, fax (29) 679 20 99

e-mail: rzasnik@bazagmin.pl

Strona www: www.rzasnik.pl

Powierzchnia: 167 km2

Liczba mieszkańców: 6 946

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Rząśnik leży w centralnej części województwa mazowieckiego w kierunku północno - wschodnim od Warszawy oraz w północnej części subregionu fizyczno - geograficznego pod nazwą Niziny Środkowopolskiej. Analizując układ geograficzny leży ona na pograniczu Doliny Dolnej Narwi i Międzyrzecza Łomżyńskiego, w obrębie Puszczy Białej. Pod względem położenia geograficznego Gmina Rząśnik leży ok. 72 km od Warszawy i ok. 30 km od Wyszkowa.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje:  Na obszarze gminy Rząśnik brak jest ośrodków przemysłowych. Gospodarka gminy opiera się na rolnictwie indywidualnym. Możliwości intensyfikacji produkcji roślinnej i zwierzęcej w gminie są ograniczone warunkami naturalnymi i infrastrukturą techniczną. 1.138 gospodarstw indywidualnych włada łącznie 8.820 ha gruntów W strukturze agrarnej dominują gospodarstwa od 5 do 15 ha. Do tych 72% gospodarstw należy ponad połowa gruntów w gminie, ale 71% użytków rolnych. Gospodarstwa o powierzchni 15 ha i więcej posiadają wprawdzie 24% obszaru gospodarstw ogółem, ale tylko 8% użytków rolnych. Z 1.064 zarejestrowanych gospodarstw, 918 (92%) zajmuje się wyłącznie gospodarką rolną, a 84 gospodarstwa bądź łączą gospodarkę rolną z działalnością pozarolniczą, bądź koncentrują się na aktywności pozarolniczej (15). Pozarolnicze kierunki aktywności ekonomicznej to handel (16 gospodarstw), przetwórstwo przemysłowe (12), budownictwo (6), transport i magazynowanie (12). Ani jedno gospodarstwo nie zajmuje się agroturystyką. Gospodarka rolna jest niskotowarowa. Gospodarstwa trudnią się po trosze wszystkimi rodzajami produkcji. Wszystkie prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą. Grunty orne to niespełna 1/3 użytków rolnych w Gminie. Najkorzystniejsze warunki glebowe występują w okolicach Rząśnika, gdzie występują gleby klasy III; i nieco gorsze gleby klasy IV a i IV b. w produkcji roślinnej przeważają zboża (68% zasiewów to żyto) i ziemniak. Pszenica, oleiste i pastewne odgrywają mniejszą rolę. Uprawy ogrodnicze i sadownicze odgrywają znikomą rolę – grunty pod sadami nie sięgają nawet 1% ogółu ziemi rolniczej Istotnym walorem naturalnym zarówno Nadleśnictwa Wyszków, jak i Gminy Rząśnik jest bagno Pulwy, które już w 1939 roku osiągało powierzchnię 3.600 ha. Jednak w wyniku przeprowadzonych prac melioracyjnych wspomniany teren osuszono i obecnie znajdują się tam rozległe łąki o charakterze użytkowym oraz liczne oczka wodne, mokradła, bagienka, odcięte zakola rzeczne oraz bagna śródleśne.

Historia, dziedzictwo i kultura:  Gmina Rząśnik – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim. W latach 1973-75 gmina należała do powiatu wyszkowskiego województwa warszawskiego, W latach 1975-1998 do województwa ostrołęckiego, a od 1999 ponownie do powiatu wyszkowskiego (województwa mazowieckiego). Gmina posiada doskonałe walory turystyczne do których zaliczyć możemy również zabytki architektoniczne takie jak: 1. Kościół drewniany z 1926r. we wsi Porządzie, Dom Rekolekcyjny „Dolina Miłości Bożej” . 2. Tuż przy kościele we wsi Porządzie znajduje się pomnik ks. Jana Trzaskomy, a także hm. ppor. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” i kilku mieszkańców Sieczych, którzy pomagali w zdobyciu posterunku niemieckiej straży granicznej w ramach akcji „Taśma Wschodnia”, Antoniego Pakieły z synem Stanisławem, Aleksandra Pakieły oraz Piotra Ślubowskiego. Ks. Jan Trzaskoma był kapelanem Wojska Polskiego, organizatorem i pierwszym proboszczem parafii Porządzie. Zamordowano go 20 marca 1943 r. w obozie koncentracyjnym Dachau. Tadeusz Zawadzki „Zośka” to komendant warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Poległ 20 sierpnia 1943r. w akcji rozbicia niemieckiej strażnicy granicznej w Sieczychach. 3. Drewniany kościół z 1890r. we wsi Nowy Lubiel, a w nim zabytki zachowane z poprzednich kościołów: chrzcielnica, rokokowy prospekt organowy oraz kilka obrazów świętych. Pierwsze dwa kościoły spłonęły. Pierwotna świątynia powstała ok. 1547r. i służyła wiernym przez 228 lat. Wzniesiono ją na wysokim brzegu Narwi, naprzeciwko kępy rzecznej. Obawiano się, że runie na skutek podmywania brzegu. Nie runął, ale spłonął w 1775r. Dwa lata później zbudowano drugi kościół. Obecny budynek niemal całkowicie już odnowiono, pozostawiając jednak starodawne elementy. 4. Cmentarz we wsi Nowy Lubiel powstały w XIX wieku. Znajduje się tam grób żołnierzy AK oraz lotnika, który podczas II wojny światowej został został zestrzelony w Drozdowie.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.