Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Sierpc
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Sierpc
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy w Sierpcu, ul. Biskupa Floriana 4, 09-200 Sierpc
tel. (24) 275 57 01, fax (24) 275 57 01
e-mail: info@gmina.sierpc.pl
Strona www: www.gmina.sierpc.pl
Powierzchnia: 150,23 km2
Liczba mieszkańców: 7 053
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sierpc położona jest w województwie mazowieckim, na terenie powiatu sierpeckiego, wokół miasta Sierpc, które znajduje się w odległości 35 km od Płocka, 135 km od Warszawy i 85 km od Torunia. Graniczy z gminami Zawidz, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo i Rościszewo. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 10 - planowana jako trasa szybkiego ruchu i dwie drogi wojewódzkie: nr 560 relacji Płock - Sierpc - Brodnica i nr 541 relacji Tłuchowo - Sierpc – Lubawa.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Podstawową funkcją gminy jest rolnictwo, rozwinięte na gruntach o zróżnicowanych warunkach glebowych – użytki o średniej i niskiej klasie bonitacyjnej. Podstawową uprawę stanowią ziemniaki. Hoduje się trzodę chlewną, krowy oraz owce. Gmina dysponuje dużym zapleczem dla przemysłu rolno spożywczego. Oczekuje inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, którzy zechcieliby przyczynić się do dalszego rozwoju przetwórstwa rolno - spożywczego oraz nieuciążliwego dla środowiska przemysłu.
Historia, dziedzictwo i kultura: Od 1990r. podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina. Do końca 1991r. istniała jedna gmina miejsko-wiejska. Od 1 stycznia 1992r. obowiązuje podział dotychczasowej administracyjnej jednostki miejsko-wiejskiej na dwie; miasto Sierpc i gminę wiejską Sierpc. Ważniejsze zabytki: - Młyn wodny z początku XX wieku w Borkowie Kościelnym, - Kościół pw. św. Apolonii z 1923 roku w Borkowie Kościelnym, - Cmentarz z XIX wieku w Borkowie Kościelnym, - Zespoły podworskie z parkami z XIX wieku w Dziembakowie, Miłobędzynie, Starym Piastowie i Studzieńcu, - Zagroda młyńska z 2 połowy XIX wieku w Kwaśnie: młyn wodny, dom murowany, kaplica Matki Boskiej Żurawieńskiej, - Kościół drewniany z 1762 roku w Goleszynie, - Pomnik ofiar okupacji niemieckiej 1939-1945 w Kręćkowie,