]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Radom

Nazwa jednostki: Powiat ziemski radomski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Radomiu, ul. Domagalskiego 7, 26-600 Radom

tel. (48) 365 58 01, fax (48) 365 58 07

e-mail: powiat@radompowiat.pl

Strona www: www.radompowiat.pl

Usługi Urzędu dostępne w formie elektronicznej

Powierzchnia: 152 978 ha

Liczba mieszkańców: 150 505

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Radomski położony jest w południowa część Mazowsza. Powiat tworzą miasto Pionki, miasto i gmina Iłża, Skaryszew oraz gminy: Gózd, Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia Letnisko, Kowala, Pionki, Przytyk, Wolanów, Wierzbica, Zakrzew.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat radomski ma charakter rolniczy, w którym wzrasta znaczenie gospodarstw towarowych. W ponad 1250 z nich produkuje się mleko, uprawiane jest zboże, rośliny pastewne oraz prowadzona jest hodowla trzody chlewnej. Hitem na skalę europejską jest uprawa papryki w okolicach Przytyka i Zakrzewa. To swoiste „paprykowe zagłębie” Polski, skąd pochodzi 80 proc. krajowej produkcji tego warzywa. To tu każdego roku odbywają się Ogólnopolskie Targi Papryki. Sukcesywnie wzrasta także powierzchnia upraw roślin oleistych i roślin wykorzystywanych na biopaliwa oraz do celów energetycznych. Dzięki dużym zmianom w rolnictwie rozwija się również sektor przetwórstwa rolno - spożywczego, w którym funkcjonuje 80 zakładów przetwórczych, również o znaczeniu ponadregionalnym. Odpowiednie obszary do produkcji rolniczej metodami ekologicznymi spowodowały wśród rolników nie tylko zainteresowanie tą dziedziną - w powiecie funkcjonuje 48 gospodarstw ekologicznych - ale przyczyniają się również do rozwoju gospodarstw agroturystycznych, położonych w okolicy o ciekawej historii, specyficznym folklorze i atrakcyjnej turystycznie lokalizacji. Położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych stanowi atut dla rozwoju społeczno – gospodarczego powiatu radomskiego. W Radomiu i Pionkach ulokowania jest podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomcznej Euro-Park Wisłosan, a w Iłży podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Ponadto powiat radomski, a w szczególności gminy Jedlińsk, Kowala, Pionki, Wierzbica, dysponuje wieloma terenami pod inwestycje. Choć Powiat Radomski uznawany jest za obszar rolniczy, to mają tu swoje siedziby firmy, których działalność nie jest związana z uprawą gruntów. Na jego obszarze działa prawie 10 tys. podmiotów, z czego 400 to firmy i zakłady produkcyjne, gdzie wiele z nich znanych jest na rynku krajowym i międzynarodowym.

Historia, dziedzictwo i kultura: Powiat radomski to piękne okolice, urokliwe zakątki, pomniki przyrody, wspaniałą flora i fauna, a także liczne miejsca związane z niezwykłymi wydarzeniami i wybitnymi postaciami. Najciekawsze to m.in.: ruiny zamku biskupów krakowskich w Iłży z XIV w., dworek Gombrowiczów we Wsoli z 1914 r., kościół modrzewiowy w Bardzicach z 1771 r., Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej w Pionkach, itd. Powiat jest także gospodarzem wielu imprez kulturalnych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem. Na uwagę zasługują słynne skaryszewskie „Wstępy” – targi końskie odbywające się w pierwszy poniedziałek i wtorek Wielkiego Postu. Przywilej organizacji targów sięga XV w. Od dziesięcioleci przybywają na nie, obok polskich hodowców, kupcy z Włoch, Niemiec oraz liczna grupa turystów. Równie barwną imprezą jest unikalny w Polsce obrzęd „Ścięcia Śmierci”, który odbywa się wraz z nadejściem wiosny w Jedlińsku. Obrzęd przyciąga każdego roku nie tylko mieszkańców Jedlińska, lecz także liczne grono zainteresowanych z całego kraju. Bogatą tradycję życia kulturalnego kontynuuje m.in. Iłża. W ostatnich latach ponadregionalną rangę zdobyły imprezy: „Dni Leśmianowskie”, „Spotkania z Balladą” oraz „Turniej rycerski na zamku w Iłży”.. W kalendarzu imprez na stałe zagościły także: Gala Mistrzów Sportu i Turniej Wiedzy o Powiecie, Festiwal Piosenki Turystycznej i Patriotycznej czy też Jarmark Sztuki Ludowej. Przedsięwzięcia łączące promocję gospodarczą powiatu z bogatą oprawą artystyczną to: Konkurs Gospodarczy Perła Powiatu, Ogólnopolskie Targi Papryki, Dni Przedsiębiorczości, Święto Kukurydzy, a także Dożynki Powiatowe-Gminne. Dużą atrakcją turystyczną powiatu jest również drugi co do wielkości na Mazowszu sztuczny zbiornik wodny w Domaniowie. To doskonałe miejsce, by zregenerować siły, odpocząć nad wodą, skorzystać ze świeżego powietrza i gościnności gospodarzy. Co roku nad zalewem odbywają się m.in.: festyn rodzinny „Powitanie Lata” oraz Rowerowy Zjazd Gwieździsty.

Kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli w Bardzicach Kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli w Bardzicach
Ilza widok na ruiny zamku Ilza widok na ruiny zamku
- -
Dożynki Dożynki
Pałac Gombrowiczów Pałac Gombrowiczów
- -
- -
Dożynki Dożynki
- -