Jednostki samorządowe

Pułtusk
Nazwa jednostki: Powiat ziemski pułtuski
Dane teleadresowe:
Starostwo Powiatowe w Pułtusku, ul. Białowiejska 5, 06-100 Pułtusk
tel. (23) 692 12 66, fax (23) 692 52 77
e-mail: sekretariat@powiatpultuski.pl
Strona www: www.powiatpultuski.pl
Powierzchnia: 827,42 km2
Liczba mieszkańców: 51 332
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat pułtuski położony jest w północnej części województwa mazowieckiego, na Nizinie Północnomazowieckiej. Położony na obszarze trzech regionów fizyczno-geograficznych: Wysoczyzny Ciechanowskiej, Doliny Dolnej Narwi i Międzyrzecza Łomżyńskiego. 17% powierzchni powiatu stanowią obszary o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronionych.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na terenie powiatu ma siedzibę 3136 podmiotów gospodarczych. Ponad 80% spośród nich to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a ponad 95% to mikroprzedsiębiorstwa (o liczbie pracujących do 9). Firmy te najczęściej prowadzą działalność związaną z handlem i naprawą pojazdów samochodowych oraz budownictwem. W 2008 r. w rolnictwie, łowiectwie i leśnictwie oraz rybactwie pracowało 51% ogółu pracujących, w usługach 33%, w przemyśle i budownictwie 16%. POWIAT MA CHARAKTER ROLNICZY: 74% powierzchni stanowią użytki rolne, 20% powierzchni stanowią grunty leśne.
Historia, dziedzictwo i kultura:
Pierwsze wzmianki o istnieniu powiatu pułtuskiego pochodzą z 1797 roku, gdy na mocy patentu, tereny wcielone do państwa pruskiego, tzw. Prusy Nowodworskie podzielono na dwa departamenty ze stolicami w Białymstoku i Płocku. Każdy z departamentów został podzielony na powiaty. W granicach departamentu płockiego znalazł się powiat pułtuski. Kolejne historyczne wydarzenia przekształcały zasięg powiatu pułtuskiego, który na podstawie różnych uwarunkowań obejmował kilka gmin, ewentualnie gromad. Powiat pułtuski (w kształcie z 1945 r.) został zlikwidowany na mocy ustawy z dnia 1 czerwca 1975 r. o nowym podziale administracyjnym kraju. Pułtusk stał się wówczas miastem- gminą i znalazł się w granicach administracyjnych nowo utworzonego województwa ciechanowskiego. W wyniku reformy administracyjnej kraju z dniem 1 stycznia 1999 roku utworzone zostały powiaty, jako jednostki samorządu terytorialnego wykonujące zadania ponadgminne. W skład nowoutworzonego powiatu pułtuskiego wchodzą następujące gminy: Pułtusk, Gzy, Obryte, Pokrzywnica, Świercze, Winnica, Zatory. Siedzibą władz samorządu powiatowego – rady powiatu, zarządu powiatu, starosty jest miasto Pułtusk, które jest jednym z najstarszych miast Mazowsza i zajmuje trwałe miejsce w historii Polski. W historii 1000 letniego miasta, szczególnie zapisał się wiek XVI, określany jako „Złoty wiek”. Mecenat biskupów płockich rezydujących w Pułtusku oraz rozkwit gospodarczy miasta, stwarzały sprzyjające warunki do rozwoju umysłowego i szeroko rozumianej kultury. Życie kulturalne w powiecie pułtuskim skupia się wokół miejskich i gminnych placówek kultury, zespołów artystycznych, stowarzyszeń oraz twórców indywidualnych.