Jednostki samorządowe

Osieck
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Osieck
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Osieck, Rynek 1, 08-445 Osieck
tel. (25) 685 70 26, 685 70 96, fax (25) 685 70 90
e-mail: gminaosieck@wp.pl
Strona www: www.osieck.pl
Powierzchnia: 68 km2
Liczba mieszkańców: 3 560
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Około 50% powierzchni gminy jest w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Cały obszar gminy jest w Nadwiślańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. W granicach gminy leży rezerwat „Szerokie Bagno” o pow. 76,7 ha. Pomniki przyrody: 2 dęby szypułkowe (we wsiach Górki i Sobienki). Na terenie kompleksów leśnych wydzielono użytki ekologiczne o pow. całkowitej około 40 ha. Są to śródleśne torfowiska o pow. 0,3 – 4 ha.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Osieck jest gminą rolniczą ale o niekorzystnych warunkach dla działalności rolniczej; dużym rozdrobnieniu gospodarstw i gruntów oraz niską jakością gleb. (65%- powierzchni użytków rolnych jest V lub VI klasy bonitacyjnej). Mamy tylko 9 gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha. Lasy i grunty leśne zajmują 559,45 ha. Mieszkańcy utrzymują się w zdecydowanej większości ze źródeł pozarolniczych, dojeżdżając do pracy do Warszawy i miast aglomeracji stołecznej oraz do Garwolina. W gospodarce gminy dominują małe przedsiębiorstwa z branży handlowej, usługowej, budowlanej i transportowej. Największymi firmami są: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów – oddział firmy z Mińska Mazowieckiego, FEDRO, JAKMET, Hotel „Pod Sosnami”, METKOLBUD. Walory środowiska naturalnego oraz korzystne położenie komunikacyjne generują duży potencjał gminy dla rozwoju rekreacji, wypoczynku i turystyki. Mamy ok. 500 zagospodarowanych działek letniskowych, trzy stadniny koni, w sąsiedztwie pole golfowe, zbiornik wodny do wędkowania i lasy pełne grzybów i jagód. Oprócz zabudowy kolonijnej – wszystkie miejscowości mają utwardzone drogi dojazdowe. W 12 miejscowościach jest sieć wodociągowa. Miejscowość gminna dysponuje siecią kanalizacyjną ze zbiorczą oczyszczalnią ścieków a w najbliższych latach kanalizacja zostanie wybudowana w trzech większych miejscowościach o zwartej zabudowie. W 9 mniejszych wsiach funkcjonują przydomowe oczyszczalnie ścieków. W Osiecku lokalna spółka gazowa DUON wybudowała sieć gazową z przyłączami. We wszystkich miejscowościach gminy jest sieć teletechniczna z możliwością usług internetowych. Wysoki poziom edukacji zapewniają dwie szkoły podstawowe, gimnazjum i dwa przedszkola. Podstawowe usługi zdrowotne świadczy niepubliczna przychodnia. Siec placówek usługowych uzupełniają: bank Spółdzielczy, Poczta i kawiarnia w Hotelu „Pod Sosnami” Istotnym ułatwieniem dla inwestorów jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy.
Historia, dziedzictwo i kultura: Nazwa Osieck (dawne Osieczko) pochodzi od słowa „osiek” oznaczającego zasiekę, warownię i wskazuje na obronny charakter osady. Osieck stanowił własność książąt mazowieckich. Na początku XV został wzniesiony drewniany dwór w otoczeniu rozległy park z liczną zwierzyną przez co była to miejscowością wypoczynkowo-łowiecka królów polskich, dzięki czemu w XIV wieku otrzymał prawa miejskie. Nadano herb przedstawiający idącego jelenia na tle studni, umieszczonego na czerwonym polu. Do dziś w Osiecku zachowały się ślady dawnej historii. Na szczególną uwagę zasługuje neogotycki Kościół Parafialny z 1902 roku pod wezwaniem św. Bartłomieja, wzniesiony wg projektu Stefana Schillera, plebania z XIX wieku, kaplica cmentarna Św. Rocha, wiele XIX wiecznych domów oraz urbanistyczny układ rynku.