Jednostki samorządowe

Wiśniewo
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Naruszewo
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Naruszewo, Naruszewo 19A, 09-152 Naruszewo
e-mail: ugnaruszewo@vip.wp.pl
Strona www: www.naruszewo.pl
Powierzchnia: 160 km2
Liczba mieszkańców: 6582
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Naruszewo położona jest w południowo-zachodniej części powiatu płońskiego, w odległości ok. 45 km na północ od Warszawy i 12 km od miasta powiatowego Płońsk. Odległość ośrodka gminnego od Płońska, a tym samym od dróg krajowych nr 7 i 10 oraz linii kolejowej relacji Nasielsk – Sierpc – Toruń wynosi ok. 11 km. Sąsiaduje z 4 gminami powiatu płońskiego: Dzierzążnia, Płońsk, Załuski i Czerwińsk nad Wisłą oraz z 3 gminami powiatu płockiego: Wyszogród, Mała Wieś i Bulkowo.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Naruszewo jest gminą typowo rolniczą. Jest to obszar nieskażony przemysłem. Czyste środowisko pozwoliło na zachowanie w stanie niemalże pierwotnym źródlisk dwóch rzek: Naruszewki i Żurawianki. Na obszarze gminy funkcjonuje rozbudowany przestrzennie system obszarów prawnie chronionych, w skład którego wchodzą: rezerwat przyrody „Noskowo”, obszar chronionego krajobrazu (Naruszewski i Krysko-Joniecki) oraz użytki ekologiczne. Całość obszarów prawnie chronionych na obszarze gminy wynosi 6 884,33 ha i stanowi 43,1% jej terenu. Jedną z funkcji obszarów chronionego krajobrazu jest tworzenie warunków do rekreacji, wypoczynku i biologicznej odnowy człowieka. W 1977 roku utworzono dla ochrony wielogatunkowego lasu liściastego Rezerwat Przyrody „Noskowo”. W rezerwacie dominują prawie 200-letnie pomnikowe drzewa, tj. jesiony, wiązy, graby, klony, jawory i dęby, które zainteresują turystę i przyrodnika. O atrakcyjności turystycznej gminy Naruszewo i jego przydatności do rozwoju funkcji turystycznej decydują walory i jakość środowiska przyrodniczego: • czyste powietrze i korzystne warunki klimatyczne; • urozmaicona rzeźba terenu – zróżnicowanie hipsometryczne i genetyczne form ukształtowania terenu; • powierzchnie leśne o korzystnych dla rekreacji warunkach siedliskowych i mikroklimatycznych; • osobliwości przyrodnicze w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu, rezerwatu Noskowo i użytków ekologicznych.
Historia, dziedzictwo i kultura:
Atutem gminy są liczne, zabytkowe obiekty kultu religijnego: Kościół Parafialny pw. św. Floriana w Krysku, Kościół Parafialny pw. św. Trójcy w Naruszewie, Kościół Parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminie, Kościół Parafialny pw. św. Zygmunta w Żukowie, Kościół mariawicki w Radzyminku W zasięgu terytorialnym gminy istnieje wiele obiektów o znaczeniu historyczno-kulturowym oraz liczne pamiątki przeszłości wpisane do rejestru zabytków. Są to zespoły pałacowe wraz z parkami w Zaborowie, Nacpolsku, Strzembowie, Wróblewie i Radzyminie. Walory przyrodnicze i krajobrazowe, cisza, czyste powietrze, ekologiczne tereny oraz duża powierzchnia lasów predysponują obszar gminy do rozwoju funkcji rekreacyjnej, w tym turystyki: Gospodarstwo agroturystyczne „Baśniowy sad”, www.basniowysad.pl. Pensjonat „Szkockie Ranczo“, www.szkockieranczo.pl, Gospodarstwo agroturystyczne „Stajnia Szinuk“, Centrum Rozrywki i Rekreacji w Sobanicach Na terenie Gminy Naruszewo znajdują się 3 szkoły podstawowe, 2 zespoły szkół oraz 2 hale sportowe w Naruszewie i Nacpolsku, boisko gminne w Krysku, a także wielofunkcyjne boisko sportowe w Nacpolsku. Dobrze rozwinięta baza sportowa i edukacyjna sprzyja zdobywaniu wiedzy oraz podnoszeniu umiejętności sportowych. Rozwinięta infrastruktura techniczna, nieduża odległość od Warszawy, a także walory krajobrazowe sprawiają, że teren Gminy Naruszewo stanowi atrakcyjne miejsce wypoczynku.