]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Wieczfnia Kościelna

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Wieczfnia Kościelna

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Wieczfnia Kościelna, Wieczfnia Kościelna 48, 06-513 Wieczfnia Kościelna

tel. (23) 654 00 04, fax (23) 654 00 50

e-mail: sekretariat@wieczfniakoscielna.pl

Strona www: www.wieczfniakoscielna.pl

Powierzchnia: 11 981 ha

Liczba mieszkańców: 4 168

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Wieczfnia Kościelna położona jest w północnej części województwa mazowieckiego, w północnej części pow. mławskiego, w makroregionie Nizin Północno-Mazowieckich, obejmuje 24 sołectwa. Graniczy z miastem Mława i 4 gminami: Dzierzgowo i Szydłowo (pow. mławski), Iłowo-Osada (pow. działdowski) i Janowiec Kościelny (pow. nidzicki). Region rolniczo-przemysłowy.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Wieczfnia Kościelna jest to region typowo rolniczy, w którym użytki rolne stanowią 77,8 % powierzchni i dominuje jednostajny krajobraz z naprzemiennie ułożonymi polami i łąkami. Gmina stanowi 10.23% powierzchni powiatu. Na ternie Gminy rozwija się przemysł taki jak Zakłady mięsne, Ubojnia Drobiu, wielkoobszarowe gospodarstwa poprzez firmy transportowe czy usługi gastronomiczno - hotelarskie. Gmina jest w 100% zwodociągowana i częściowo zgazyfikowana. Obecnie priorytetowym zadaniem jest budowa sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków, która obejmie całą gminę.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsza wzmianka o Wieczfni pochodzi z 1349 roku. Wieczfnia to była siedziba rodziny Wieczfnińskich herbu Prus. Prawdopodobnie w XV w. założono tu parafię. W Wieczfni Kościelnej w 1898 roku wzniesiono neogotycko-neoromański kościół pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa, który istnieje do dziś. Nastarszą miejscowością w gminie jest Grzebsk (pierwotna nazwa Grebesko z zabytkowym drewnianym kościołem p.w. Św. Leonarda. Urząd Gminy powstał tu po reorganizacji Gromadzkich Rad Narodowych 1 stycznia 1973 roku.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.