Jednostki samorządowe

Powiat mławski
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Joniec
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Joniec, Joniec 29, 09-131 Joniec
tel. (23) 661 60 41, fax (23) 661 63 30
e-mail: joniec@ugjoniec.pl
Strona www: www.ugjoniec.pl
Powierzchnia: 7 264 ha
Liczba mieszkańców: 2 564
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Joniec położona jest w środkowej części województwa mazowieckiego, na terenie powiatu Płońsk w jego wschodniej części. Całkowita powierzchnia gminy wynosi 7264 ha., ludność ogółem - 2564. Funkcją dominującą gminy jest produkcja rolna, funkcją uzupełniającą rekreacja indywidualna na terenach położonych nad rzeką Wkrą.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Joniec ze względu na swoje położenie nad rzeką Wkrą i odległość do Warszawy ma bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Dodatkowe atuty sprzyjające rozwojowi tej gałęzi to duża ilość lasów i brak przemysłu. W gminie Joniec jest ponad 2 tys działek letniskowych. W sezonie letnim liczba turystów określana jest na prawie 12 tys., a więc pięciokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców gminy. Większość działek letniskowych zlokalizowana jest w dolinie Wkry. Rozwinęło się tu osadnictwo rekreacyjne. Nadal w gminie Joniec jest duży popyt na działki rekreacyjne. Ten rodzaj użytkowania jest możliwy w Obszarze Chronionego Krajobrazu, w którym leży gmina. Wśród miejscowości gminnych największym zainteresowaniem cieszą się : Krajęczyn – 585 działek, Joniec - 453 działki, Królewo – 317, Popielżyn Zawady – 260, Szumlin – 174 oraz Sobieski - 79. Pozostałe działki znajdują się w Adamowie, Jońcu Kolonia, Omięcinach, Soboklęszczu i Starej Wronie. Na terenie gminy organizowane są kolonie letnie oraz zimowiska dla dzieci, których organizatorami są uprawnione osoby prywatne. W Popielżynie Zawadach funkcjonuje ośrodek wczasowy „Libella” który oferuje 20 miejsc noclegowych całorocznych oraz 100 miejsc sezonowych w domkach letniskowych.
Historia, dziedzictwo i kultura: Do największych zabytków znajdujących się na terenie gminy należy zaliczyć neoklasycystyczny kościół pw. Św Ludwika w Jońcu. Został on zbudowany w miejsce poprzedniego – drewnianego kościoła. Budowę ukończono w 1784 roku, należy podkreślić że na dzwonnicy jest wmurowana tablica edukacyjna ufundowana przez b-pa Poniatowskiego, jedna z dwu znajdujących się w Polsce (druga znajduje się na katedrze w Kielcach). Położenie kościoła w Jońcu na umocnionej od strony rzeki, dartym kamieniem skarpie dodatkowo dostarcza miłych wrażeń wzrokowych. W posiadaniu parafii jest ciekawy barokowy relikwiarz, stuły, ołtarz w zakrystii z tego samego okresu. W Królewie jest bardzo ciekawy drewniany XIX w. kościół z dzwonnicą mającą pewne charakterystyczne wschodnie elementy. W pobliżu znajduje się plebania o „dworkowej” architekturze przyciągająca wzrok swym pięknem. W parafii Wrona znajduje się figura przydrożna z żelaznym wbitym w kamień krzyżem. Kamień jest olbrzymi, ponad 2/3 znajduje się pod powierzchnią gruntu. Istnieje podanie ludowe dotyczące tego kamienia: „Pan Twardowski rozkazał diabłom zbudować most kamienny na Wiśle, ale jeden z biesów wziął zbyt duży kamień i strasznie się z nim gramolił – tak że kiedy zaświeciły pierwsze promienie słońca rzucił kamień przy drodze i uciekł”. Z założeń zieleni należy wspomnieć park krajobrazowy położony w Omięcinach. Park rozbudowywano i przeprowadzano nasadzenia na przełomie XVIII i XIX w. Park usytuowany jest w dolinie rzeki Naruszewki. Na tym terenie znajduje się dawny spichlerz kamienny oraz figura przydrożna z Jezusem cierpiącym z XIX w. Park podworski jest zdewastowany i dziki i może być doskonałą bazą dla architektów krajobrazu do ćwiczeń i potencjalnego odrestaurowania parku. Do innych terenów zielonych o zabytkowym charakterze należy zaliczyć obszar dawnego folwarku w Krajęczynie – Murowance zagospodarowany w większości jako sad, oraz resztki parku krajobrazowego w Proboszczewicach, opierającego się o rzekę Naruszewkę.