]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Stanisławów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Stanisławów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Stanisławów, ul. Rynek 32, 05-304 Stanisławów

tel. (25) 757 58 58, fax (25) 757 58 57

e-mail: urzad.gminy@stanislawow.pl

Strona www: www.stanislawow.pl, www.stanislawow.samorzady.pl

Powierzchnia: 10 637 ha

Liczba mieszkańców: 6 535

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Stanisławów leży na Nizinie Mazowieckiej, na granicy Równiny Wołomińskiej z Wysoczyzną Kałuszyńską. Z południowego wschodu na północny zachód przepływają malownicze rzeki Rządza i Czarna należące do zlewiska Narwi. Na północy gminy rozciągają się pozostałości Puszczy Sulejowskiej, południe gminy zajmują pola. Na granicy gminy z gminą Dobre i z gminą Strachówka znajduje się torfowisko Czernik, zakwalifikowane do obszaru „Natura 2000” (głównie ze względu na gnieżdżące się tam żurawie).

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na terenie gminy 267 podmiotów prowadzi działalność gospodarczą. Największe z nich to Zakłady Mięsne Stanisławów, Zakład Tworzyw Sztucznych „Plastan”, PPHU „Zakład Produkcji Drzewnej”. Jest także szkółka roślin ozdobnych, duże gospodarstwo ogrodnicze, ośrodek rekreacji konnej, dwie stacje benzynowe, różnorodne punkty handlowe i usługowe… itd. Rolnictwo z reguły jest rozdrobnione, niskotowarowe, zaznacza się tendencja do gospodarowania ekologicznego. Gmina jest stelefonizowana i zwodociągowana, obecnie jest kanalizowana, na koniec roku 2014 przewidziane jest zakończenie gazyfikacji Stanisławowa.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsze wzmianki o Stanisławowie, jeszcze jako wsi Czissek pochodzą z 1361 r. Był własnością prywatną. Na początku XV w. Janusz I Starszy drogą wymiany przejmuje te tereny. 2 maja 1523 r. książęta mazowieccy Janusz III i Stanisław nadają miejscowości prawa miejskie zmieniając jej nazwę na obecną. Następuje szybki rozwój miasta. Czterdzieści lat później ma ponad 400 domów i około 300 rzemieślników, najwięcej piekarzy (90), piwowarów (79), kołodziei (33) i szewców(33). Od 1526 r. miasto królewskie. Rozwój miasta zatrzymał „potop szwedzki”, po którym miasto nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Ludność zniszczyły nie tylko działania wojenne, ale głód i choroby przywleczone przez wojska. W 1712 r. bronili się tu stronnicy Stanisława Leszczyńskiego przed wojskami saskimi. W 1789 r. dwaj mieszczanie stanisławowscy brali udział w „czarnej procesji” w Warszawie. W 1794 r. wojska rosyjskie Suworowa zniszczyły miasto. W 1795 był tu zabór austriacki. W okresie Księstwa Warszawskiego Stanisławów został stolicą powiatu. W 1816 został miastem obwodowym. Mieszkańcy Stanisławowa brali czynny udział w powstaniach niepodległościowych. W 1868 r. Stanisławów stracił status powiatu i obwodu na rzecz pobliskiego Mińska, a w 1869 prawa miejskie. I wojna światowa obeszła się z miejscowością łagodnie, podczas drugiej wojny światowej dwutygodniwe walki rosyjsko-niemieckie w lecie 1944 r. doprowadziły do kompletnego zniszczenia wsi. Najważniejszymi zabytkami gminy są zespół kościoła parafialnego (kościół z 1530 r., plebania z 1881 r., dzwonnica) w Stanisławowie i wyremontowany w 2008 r. murowany klasycystyczny zajazd pocztowy z 1844 r. obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie. Należy wspomnieć o czworakach w Szymankowszczyźnie z pocz. XX w. dworku w Zawiesiuchach z tegoż okresu i wielu przydrożnych krzyżach i kapliczkach o wieku trudnym do określenia. GOK organizuje wyjazdy do teatru, półkolonie i zimowiska, prowadzi kółka zainteresowań (Towarzystwo Śpiewacze „Lira”).

Stanisławów Stanisławów
Liczba wyświetleń: 219