Jednostki samorządowe

Siennica
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Siennica
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy w Siennicy, ul. Kołbielska 1, 05-332 Siennica
Sekretariat: tel. (25) 757 20 20, fax (25) 757 20 95
e-mail: ugsiennica@poczta.fm
Strona www: www.ugsiennica.pl
Powierzchnia: 11 073 ha
Liczba mieszkańców: 7 285
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Siennica położona jest na terenie województwa mazowieckiego w południowo-zachodniej części powiatu mińskiego.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Mimo, że gleby na tym terenie są średniourodzajne, rolnictwo odgrywa najważniejszą rolę w gospodarce gminy. Jest tu 1160 indywidualnych gospodarstw rolnych prowadzonych przez rolników zamieszkałych na terenie gminy, z czego: - 44,3% stanowią gospodarstwa od 1- 5 ha, - 37,3% stanowią gospodarstwa od 5-10 ha, - 16,5% stanowią gospodarstwa od 10-20 ha, - 1,9% stanowią gospodarstwa od 20-50 ha, 1 gospodarstwo o powierzchni powyżej 50 ha. Na terenie gminy występują również lokale usługowe: sklepy spożywcze, ośrodek rehabilitacji, dom spokojnej starości oraz przemysłowe typu obróbka metali. W obecnej chwili największą inwestycją jest rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa kanalizacji i wodociągów do nowo powstających osiedli z domami jednorodzinnymi.
Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsze wzmianki o Siennicy pochodzą z początku XV wieku (wieś Szenica - własność rycerza Daćboga). W 1526 roku księżna mazowiecka Anna nadała za zasługi swemu dworzaninowi Stanisławowi Siennickiemu prawa miejskie na miasto Janów na gruntach wsi Siennica ta nazwa miasta nie utrzymała się długo. Tradycja i przyzwyczajenie miejscowej ludności okazały się silniejsze od dokumentów - i już w 1564 roku w spisie właścicieli nieruchomości widnieje nazwa: Siennica - miasto. Dziś na terenie gminy funkcjonują publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, dwa gimnazja, szkoła średnia, publiczne przedszkole oraz dwa niepubliczne przedszkola.