]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Siennica

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Siennica

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Siennicy, ul. Kołbielska 1, 05-332 Siennica

Sekretariat: tel. (25) 757 20 20, fax (25) 757 20 95

e-mail: ugsiennica@poczta.fm

Strona www: www.ugsiennica.pl

Powierzchnia: 11 073 ha

Liczba mieszkańców: 7 285

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Siennica położona jest na terenie województwa mazowieckiego w południowo-zachodniej części powiatu mińskiego.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Mimo, że gleby na tym terenie są średniourodzajne, rolnictwo odgrywa najważniejszą rolę w gospodarce gminy. Jest tu 1160 indywidualnych gospodarstw rolnych prowadzonych przez rolników zamieszkałych na terenie gminy, z czego: - 44,3% stanowią gospodarstwa od 1- 5 ha, - 37,3% stanowią gospodarstwa od 5-10 ha, - 16,5% stanowią gospodarstwa od 10-20 ha, - 1,9% stanowią gospodarstwa od 20-50 ha, 1 gospodarstwo o powierzchni powyżej 50 ha. Na terenie gminy występują również lokale usługowe: sklepy spożywcze, ośrodek rehabilitacji, dom spokojnej starości oraz przemysłowe typu obróbka metali. W obecnej chwili największą inwestycją jest rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa kanalizacji i wodociągów do nowo powstających osiedli z domami jednorodzinnymi.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsze wzmianki o Siennicy pochodzą z początku XV wieku (wieś Szenica - własność rycerza Daćboga). W 1526 roku księżna mazowiecka Anna nadała za zasługi swemu dworzaninowi Stanisławowi Siennickiemu prawa miejskie na miasto Janów na gruntach wsi Siennica ta nazwa miasta nie utrzymała się długo. Tradycja i przyzwyczajenie miejscowej ludności okazały się silniejsze od dokumentów - i już w 1564 roku w spisie właścicieli nieruchomości widnieje nazwa: Siennica - miasto. Dziś na terenie gminy funkcjonują publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, dwa gimnazja, szkoła średnia, publiczne przedszkole oraz dwa niepubliczne przedszkola.

panorama panorama
Liczba wyświetleń: 181