Jednostki samorządowe

Sypniewo
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Sypniewo
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Sypniewo, ul. Ostrołęcka 27, 06-216 Sypniewo
tel. (29) 71 77 783, fax (29) 71 77 816
e-mail: gmina@sypniewo.pl
Strona www: www.sypniewo.pl
Powierzchnia: 128,58 km2
Liczba mieszkańców: 3 500
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sypniewo jest Gminą wiejską położoną w kolanie rzeki Narew, w północnej części województwa mazowieckiego. Według fizyczno-geograficznego podziału Polski leży ona na Nizinie Północno-Mazowieckiej na obszarze dwóch regionów: Wysoczyzny Ciechanowskiej (większa, południowo-zachodnia część) oraz Równiny Kurpiowskiej (część północno – wschodnia). Regiony te różnią się zarówno genezą, utworami powierzchniowymi, rzeźbą jak i glebami.
Gmina sąsiaduje z pięcioma gminami wiejskimi: od południa: Czerwonka, od zachodu: Płoniawy-Bramura, od północnego zachodu: Krasnosielc, od północnego wschodu: Olszewo-Borki, od wschodu: Młynarze.
Gmina należy do powiatu makowskiego. Przed 1999r. gmina Sypniewo należała do województwa ostrołęckiego.
W skład Gminy wchodzi 30 sołectw, w tym 29 miejscowości. Największe wsie to: Sypniewo, Gąsewo Poduchowne, Zamość, Sławkowo, Mamino, Rawy i Biedrzyce Koziegłowy. Większość wsi położona jest w środkowej części. Są to najczęściej zwarte wsie – ulicówki. Zewnętrzne części gminy są mniej zaludnione (głównie część północno-zachodnia). Znajdują się tam obszary leśne oraz bardzo słabe gleby.
Najbliższymi miastami, spełniającymi określone funkcje dla mieszkańców gminy są: Maków Mazowiecki oddalony o około 23 km. Znajdują się tam szkoły średnie, do których uczęszczają uczniowie z naszej gminy, szpital oraz większe sklepy, zakłady usługowe. Ostrołęka, znajdująca się w odległości 25 km od siedziby gminy (dawna siedziba województwa ostrołęckiego, obecnie siedziba powiatu ostrołęckiego). Znajdują się tam większe ośrodku usługowo przemysłowe w tym rejonie, szkoły ponadgimnazjalne oraz filie szkół wyższych.
Gmina Sypniewo położona jest na granicy dwóch regionów: centralnego, związanego z Warszawą oraz Polski Północno-Wschodniej. Oba te regiony, różne pod względem gospodarczym, kulturowym, funkcjonalnym i społecznym oddziaływają na nią różnorodnie. Biorąc pod uwagę charakter gminy, można wysunąć tezę, iż jest on bliższy wiejskim gminom z Polski Północno-Wschodniej. Z drugiej strony przynależność do województwa mazowieckiego oraz tendencje w rozkładaniu się zasięgów oddziaływania obu regionów, powodują większe ciążenie do aglomeracji warszawskiej, co stwarza szanse rozwoju gospodarczego gminy.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Obszar gminy w ha: 12858 w tym: użytki rolne: 9 400 ha, tereny zurbanizowane: 223 ha, tereny leśne: 1 773 (ha) w tym lasy państwowe 1481,11 ha, nieużytki: 128,59 ha, liczba gospodarstw rolnych 985 szt. Średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 9,54 ha (na podstawie ewidencji podatkowej).
Zasoby przyrodnicze Gminy Sypniewo (gleby, kopaliny, walory przyrodnicze) są niewielkie. Żaden z nich nie może być silnym motorem rozwoju gospodarczego. Niewątpliwym walorami są jednak: niezdegradowane środowisko, czyste powietrze i wody, które dają możliwość produkcji zdrowej żywności oraz wartościowych produktów rolnych i w nich można upatrywać potencjał rozwoju. Z grupy 985 gospodarstw ok. 1/3 stanowią gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka, która to w ostatnim dziesięcioleciu jest najbardziej dochodową działalnością w rolnictwie. 1/3 stanowią gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej natomiast pozostałe gospodarstwa prowadza produkcję mieszaną w tym głównie na potrzeby własne.
Rozwój gospodarstw uzależniony jest m.in. od: opłacalności produkcji, dostępności funduszy inwestycyjnych, liczby podmiotów gospodarczych działających w otoczeniu rolnictwa oraz od perspektyw związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.
W Gminie Sypniewo nie występuje trakcja kolejowa ani szlaki transportu rzecznego - jedynymi szlakami komunikacji są drogi, których na terenie Gminy znajdują się trzy rodzaje: wojewódzkie, powiatowe i gminne. Priorytetem władz samorządowych jest utrzymanie tych dróg w dobrym stanie, w związku z czym gmina systematycznie przebudowuje drogi gminne zmieniając ich nawierzchnie z gruntowych na asfaltowe oraz partycypuje w remontach i bieżących naprawach dróg: powiatowych i wojewódzkich. Inwestuje w te przedsięwzięcia własne środki finansowe oraz pozyskuje środki zewnętrzne. W gminie Sypniewo łączna długość sieci wodociągowej wynosi 58 km. Do sieci wodociągowej podłączone jest 610 budynków mieszkalnych. Swoim zasięgiem obejmuje 20 wsi zasilanych z dwóch ujęć ze stacji uzdatniania wody zlokalizowanych w miejscowościach Sypniewo i Rzechowo Gać.
Historia, dziedzictwo i kultura: Osadnictwo na terenie dzisiejszej Gminy istniało już w czasach wczesnośredniowiecznych, o czym świadczy znajdujące się na zachód od wsi Sypniewo grodzisko. Z kolei nazwa wsi „Sypniewo” pojawia się w zapiskach z XVII w. Wówczas też istniała wieś Gąsewo. Lokalna społeczność aktywnie uczestniczyła w wielu wydarzeniach historycznych m.in. w walkach przeciwko Szwedom w XVII w., powstaniach w XIX w. Podczas II wojny światowej Gmina odniosła ogromne zniszczenia. W Sypniewie ocalały zaledwie 3 domy. Rozwój Sypniewa nastąpił w latach 70-tych. Wówczas to miejscowość stała się siedzibą Urzędu Gminy. Ze względu na bliskość Ostrołęki, stolicy nowego wówczas województwa, wsie i Gminy mogły się rozwijać. W Sypniewie powstało osiedle mieszkaniowe na powierzchni 4 ha, gdzie rozwija się handel i usługi. Świadomość dość długiej historii istnieje nadal w społeczności i jest czynnikiem więziotwórczym. Sypniewo było i jest obszarem rolniczym. Usługi zlokalizowane na jej terenie służą rolnictwu i lokalnej, głównie rolniczej ludności.
Na terenie gminy działają dwa zespoły szkół zlokalizowane w największych gminnych ośrodkach tj. Sypniewo i Gąsewo, do których są dowożone dzieci z terenu całej gminy. W ramach zespołów funkcjonują przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja.
Gmina prowadzi dwie instytucje kultury tj. Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminną Bibliotekę Publiczną. Wśród infrastruktury sportowej zlokalizowanej na terenie gminy należy wymienić; gminny stadion sportowy, halę gimnastyczną w Sypniewie oraz halę gimnastyczną w Gąsewie Poduchownym.