]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Maków Mazowiecki

Nazwa jednostki: Powiat ziemski makowski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim, Rynek 1, 06-200 Maków Mazowiecki

tel. (29) 717 36 60, fax (29) 717 36 64

e-mail: starostwo@powiat-makowski.pl

Strona www: www.powiat-makowski.pl

Powierzchnia: 1 064,56 km2

Liczba mieszkańców: 48 tys.

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat makowski położony jest w północnej części województwa mazowieckiego i sąsiaduje z powiatami: ostrołęckim, wyszkowskim, pułtuskim, ciechanowskim i przasnyskim. Siedzibą powiatu jest miasto Maków Mazowiecki, położone na skrzyżowaniu dwóch szlaków: ze Szczytna do Warszawy i z Ostrowi Mazowieckiej do Ciechanowa. Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe: Warszawa – Augustów, Łęczyca – Ostrów Mazowiecka i Biskupiec – Pułtusk.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat makowski jest jednym z najczystszych regionów Mazowsza posiadającym liczne walory turystyczne. Piękne krajobrazy, urokliwe zakątki mogą przyciągnąć turystów szukających nienaruszonej cywilizacją przyrody i nieskażonego przemysłem środowiska. Prawdziwym bogactwem ziemi makowskiej są pełne zwierzyny lasy - stanowią 26 % obszaru powiatu – niektóre tworzą rezerwaty leśne. Na uwagę zasługują też rzeki z licznymi meandrami, jeziorka pochodzenia rzecznego i polodowcowego oraz zbiorniki wodne, wokół których można wypoczywać lub uprawiać sporty wodne np. kajakarstwo czy żeglarstwo. Przynależność do obszaru „Zielone Płuca Polski” predysponuje powiat do rozwoju rolnictwa ekologicznego i jednocześnie stwarza doskonałe warunki do rozwijania agroturystyki.

Historia, dziedzictwo i kultura: W skład powiatu makowskiego wchodzi 10 gmin: Czerwonka, Karniewo, Krasnosielc, Młynarze, Płoniawy-Bramura, Różan, Rzewnie, Szelków, Sypniewo oraz miasto Maków Mazowiecki – stanowiący stolicę naszego powiatu. Maków Mazowiecki jest starą osadą. Prawa miejskie uzyskał w 1421 roku od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Miasto położone jest na skrzyżowaniu dwóch szlaków: od Szczytna do Warszawy i Ostrowi Mazowieckiej do Ciechanowa. Gmina Czerwonka położona jest w centrum ziemi makowskiej, graniczy ze wszystkimi gminami powiatu z wyjątkiem Krasnosielca. Jest to gmina typowa rolnicza. Gmina Karniewo zajmuje południowo-zachodnią części powiatu makowskiego. Podzielona jest na 38 sołectw. Jest to gmina typowo rolnicza, przez którą przebiega droga krajowa nr 60. Gmina Krasnosielc utworzona została w 1975r. i położona jest w północnej części powiatu makowskiego. W jej skład wchodzi 31 sołectw. Jest to również gmina o charakterze rolniczym. Gmina Młynarze to gmina wiejska położona na prawym brzegiem Narwi. Przebiega przez nią droga krajowa nr 61 biegnąca z Warszawy na Mazury lub Pojezierze Suwalskie i dalej na Litwę. Gmina Płoniawy-Bramura położona jest w zachodniej części powiatu makowskiego. W skład gminy wchodzi 34 sołectw. Gmina Różan zajmuje północną część województwa mazowieckiego. W skład Gminy Różan wchodzi miasto Różan, jak również 17 sołectw. Przez miasto Różan biegną dwa szlaki turystyczne: Warszawa - Suwałki i Ciechanów – Białystok. Gmina Rzewnie położona jest w południowo – wschodniej części ziemi makowskiej w dolinie dolnej Narwi. Bogactwem naturalnym gminy są złoża kruszywa: piasku, żwiru i pospółki. W skład Gminy Sypniewo wchodzi 30 miejscowości. Jest to gmina charakterze typowo rolniczym. Jest to gmina stwarzająca możliwości rozwoju agroturystyki, rolnictwa ekologicznego i produkcji zdrowej żywności. Gmina Szelków położona jest w południowej części powiatu makowskiego. W jej skład wchodzą 24 sołectwa. Jest to gmina wiejska, typowo rolnicza.

Sprawdź wiadomości w portalu Mieszk@niec

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.