Jednostki samorządowe

Powiat kozienicki
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Wolanów
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Wolanów, ul. Radomska 20, 26-625 Wolanów
tel. (48) 618 60 51, 618 60 67, 618 60 15, fax (48) 618 79 41
e-mail: gmina@wolanow.pl
Strona www: www.wolanow.pl
Powierzchnia: 82,85 km2
Liczba mieszkańców: 8 629
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Wolanów położona jest w zachodniej części Równiny Radomskiej stanowiącej strefę przejściową pomiędzy Wyżyną Kielecko- Sandomierską z Kotliną Kozienicką. Jest to obszar o wysokości od 150 do 200 m n.p.m. o powierzchni lekko falistej. Teren gminy Wolanów położony jest w zlewni rzeki Radomki. Przez teren gminy przepływają rzeki dopływy Radomki – Szabasówka, Jabłonica, Garlica oraz Dobrzyca z bezimiennymi ciekami. Lesistość terenu gminy wzrasta i obecnie jest na poziomie pow. 11 %.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Wolanów jest gminą wiejską o funkcji rolniczej. Ośrodek administracyjny i usługowy gminy znajduje się w Wolanowie. Głównymi funkcjami zewnętrznymi gminy jest produkcja rolna, a tylko w niewielkim zakresie produkcja nierolnicza. W poszczególnych sekcjach dominują różne formy działalności usługowej, przede wszystkim handlowej. Nieco mniejszą pozycje stanowi budownictwo, drobny przemysł rolno-spożywczy, przemysł drzewny, podmioty z branży chemicznej. Znaczącymi zakładami na rynku lokalnym są podmioty specjalizujące się w produkcji i sprzedaży: - rur z tworzyw sztucznych, kolumn wodnych, sprzętu hydraulicznego i CO,/PIPE-LIFE/ - śrub, nakrętek, wkrętów, konfirmantów, drutu, nitów, oraz wyrobów nietypowych – na zamówienie klienta,/DAKMET/ - wyrobów mleczarskich spełniających wymagania kontroli jakości HACCP i ISO 9001,/FIGAND/ - mięsa, wędlin i drobiu, /BIAK-MAS/ - lakierów i rozpuszczalników dla przemysłu meblarskiego,/Zakład Syntezy/ Przedsiębiorstwo PRYMUS-AGD, to hurtowania i sieć sklepów artykułów gospodarstwa domowego. Potencjalnymi miejscami pracy poza rolnictwem są usługi na rzecz rolnictwa, drobny przemysł i handel. W strukturze agrarnej dominuje sektor prywatny. Położenie gminy Wolanów w zasięgu oddziaływania dużego ośrodka miejskiego, jakim jest Radom, stwarza dogodne warunki rozwoju rolnictwa, głównie agroturystyki i produkcji żywności. Rozwój inwestycji w gminie podąża za potrzebami społeczności w zakresie potrzeb bytowych, usług związanych z ochroną i rehabilitacją zdrowia, jak również związanych ze sportem, kulturą, oświatą i rekreacją. W zachodniej części gminy powstała sieć kanalizacyjna, przeprowadzono modernizację budynku, w którym utworzono odział rehabilitacji. W roku 2013 w Wolanowie wybudowana została hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej. Planowana jest również budowa boiska sportowego w Wolanowie.
Historia, dziedzictwo i kultura: W połowie XV w. na obszarze wsi Kowale założyli Habdankowie Wolę Kowalską”, która wg Długosza nazywała się Wolą św. Doroty. W 1508 roku Wola Kowalska płaciła podatku 4 grzywny i 26 groszy. W rejestrze poborowym z 1569 roku miejscowość wymieniona jest jako Wola Kowalska. Należy nadmienić, że Kowale znane były w połowie XV w. Też inaczej – Duszocina od Duszoty, herbu Habdank, który był założycielem i właścicielem wsi. Inne źródło historyczne (archiwum parafialne parafii Wolanów) podaje, że nadanie praw miejskich na gruntach wsi Wola św. Doroty nastąpiło na mocy przywileju króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1773r. Założycielem miasta Wolanów był Ignacy Jankowski. Miasto otrzymało przywilej odbywania cotygodniowych targów. Pierwszą wzmianką historyczną po zmianie nazwy miejscowości na Wolanów jest „Post Lexicon” Crisusa, który w 1802 roku nazywa Wolanów „targowiskiem z kościołem i pałacem”. Prawa miejskie Wolanów utracił w roku 1896. Najstarszą miejscowością w gminie jest wieś Sławno. Pierwsza historyczna wzmianka o tej miejscowości „ wieś Sławno juxta Radom” jest zawarta w bulli papieża Hadriana IV z roku 1155. Najstarsze obiekty na terenie gminy Wolanów znajdują się w miejscowości Mniszek – jest to część kościoła z 1667 r. (kaplica s. Józefa przylegająca do kościoła od strony północnej) oraz stojąca ok. 50 m od drogi krajowej kamienna figurka z 1607r. W miejscowości Strzałków w zabytkowej części parku znajduje się pałac z XIX wieku a w Wolanowie znajdował drewniany kościół św. Doroty z XVIII wieku. Na terenie gminy Wolanów funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna w Wolanowie oraz Gminne Centrum Kultury. Samorządowe instytucje kultury prowadzą zajęcia taneczne, sportowe, muzyczne, teatralne, plastyczne, językowe, komputerowe dla dzieci, młodzieży dorosłych i seniorów. Są one organizatorami lub współorganizatorami wielu przedsięwzięć takich jak: spotkania z pisarzami, wernisaż prac malarskich, plenery malarskie, wystawa rzeźby i intarsji artystycznej itp.