Jednostki samorządowe

Kozienice
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Suchożebry
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Suchożebry, ul. Aleksandry Ogińskiej 11, 08-125 Suchożebry
tel. (25) 631 45 91, 631 45 07, 631 45 15
Strona www: www.suchozebry.pl, www.bip.suchozebry.pl
Powierzchnia: 101 km2
Liczba mieszkańców: 4 773
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Suchożebry położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie siedleckim, w odległości 100 km od Warszawy, 15 km od Siedlec oraz 110 km od przejścia granicznego Polska – Białoruś w Terespolu. W bliskim sąsiedztwie znajdują się także inne ośrodki miejskie jak: Sokołów Podlaski, Łosice, Łuków i Węgrów. Biorąc pod uwagę podział fizyczno- geograficzny kraju gmina Suchożebry położona jest na obszarze Wysoczyzny Siedleckiej.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W gminie Suchożebry większość przedsiębiorców prowadzi działalność handlową lub usługową we własnym zakresie bądź zatrudniając niewielu pracowników. Na terenie gminy jest kilka przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na większą skalę. Ich obecność w istotny sposób wpływa na strukturę zatrudnienia i profil prowadzonej działalności gospodarczej. W Gminie Suchożebry występują: • gospodarstwa małe - dominujące, liczące od 3 do 10 ha. Łącznie 428 gospodarstw stanowi 42,2% wszystkich gospodarstw w gminie. Ogólna ich powierzchnia zajmuje 3,128 ha, co stanowi 36,8% areału. • gospodarstwa bardzo małe - liczące do 3 ha. Stanowią 29,7% wszystkich gospodarstw w gminie. Jest ich 301 i zajmują jedynie 481 ha. • gospodarstwa średnie - liczące od 10 do 30 ha powierzchni; jest ich łącznie 287 (27,5% wszystkich gospodarstw). W znacznej większością (180) są to gospodarstwa o powierzchni 10-15 ha. • gospodarstwa duże – liczące od 30 do 50 ha; jest zaledwie 5 ich średnia powierzchnia wynosi 35,8 ha. Grunty orne stanowią 58,8%, są one źródłem utrzymania jedynie części mieszkańców. Pod względem prowadzonej działalności gospodarczej, większość gospodarstw (77%) prowadziło działalność wyłącznie rolniczą, ponad 9% prowadziło działalność rolniczą i pozarolniczą, a tylko 2% wyłącznie działalność pozarolniczą. W gminie ponad 12% gospodarstw nie prowadziło w ogóle działalności. Popularnością cieszy się chów trzody chlewnej. Jest ona skupowana przez liczne ubojnie znajdujące się w gminach sąsiednich. Rolnicy z gminy skupieni są w różnego rodzaju zrzeszenia i związki, są to m.in. Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw oraz Koło Grupy Producenckiej Podlaskiego Zrzeszenia Trzody Chlewnej.
Historia, dziedzictwo i kultura: W średniowieczu na terenie, który obecnie zajmuje gmina Suchożebry zbiegały się granice Mazowsza, Podlasia, Małopolski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z tego powodu przez wiele lat obszary te były miejscem licznych najazdów Rusinów, Jadźwingów oraz Litwinów. Pierwotnie tereny Suchożebr należały do Polski, później do Rusi, Litwy a po zawarciu unii lubelskiej w 1569 r. do Królestwa Polskiego. Przez wiele stuleci wzdłuż odległej o kilka kilometrów od Suchożebr rzeki Liwiec, przebiegała granica pomiędzy Polską a Litwą a także Mazowszem i Podlasiem. Ścierały się tutaj fale kolonizacyjne różnych narodowości oraz działalność misyjna różnych zakonów. Dopiero pod koniec wieku XIV i w początkach XV, powstały sprzyjające warunki polityczne i społeczno-gospodarcze do rozwoju tych ziem. Podlasie stało się łącznikiem między Litwą a Koroną. Z krainy misyjnej przemieniło się w autentyczną prowincję kościelną, będącą częścią składową archidiakonatu brzeskiego, należącego do diecezji włodzimiersko-łuckiej. Gmina Suchożebry prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury i czytelnictwa z udziałem biblioteki i szkół. W ramach tej działalności funkcjonuje Biblioteka Publiczna w Krześlinie oraz Biblioteka Szkolno - Publiczna przy Zespole Szkół Publicznych w Suchożebrach. Biblioteka działająca przy ZS P w Suchożebrach organizuje wiele ciekawych imprez i konkursów, a także bierze udział w imprezach organizowanych przez inne biblioteki, Biblioteka Publiczna w Krześlinie, oprócz podstawowych zadań w zakresu czytelnictwa, prowadzi również czytelnię internetową, w której znajdują się trzy komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu dla mieszkańców. Istniejące zabytkowe obiekty na terenie Gminy przyczyniają się do rozwoju życia kulturalnego. Są świadectwem minionych lat. W Suchożebrach i Brzozowie Kultywowana jest działalność Kół Gospodyń Wiejskich. Koła prowadzą m.in. różnego rodzaju pokazy kucharskie, rękodzieła oraz uczestniczą w imprezach okolicznościowych.