Jednostki samorządowe

Warka
Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Warka
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Warce, Plac Stefana Czarnieckiego 1, 05-660 Warka
tel. (48) 665 12 00, fax (48) 665 12 25
e-mail: um@warka.org.pl
Strona www: www.warka.pl
Powierzchnia: cała gmina: 20 227 ha, obszar miejski: 2 677 ha, obszar wiejski 17 550 ha
Liczba mieszkańców: 19 110
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Atutem Gminy Warka jest malownicze położenie i bezcenna przyroda. Przyglądając się mapie można odnieść wrażenie, że gmina jest „wtulona” w Dolinę Pilicy Stanowi obszar niezwykle cenny pod względem przyrodniczym (17 gatunków ssaków, 144 gatunków ptaków, z których 2 wymienione są w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt” - siweczka obrożna i rybitwa białoczelna) oraz bardzo urokliwy (starorzecza, dzikie plaże, lasy, łąki, pięknie kwitnące wiosną sady, nastrajające sentymentalnie przydworskie parki)
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Najważniejszą mocną stroną Gminy Warka są przedsiębiorczy i aktywni mieszkańcy. Podstawowym sektorem gospodarki gminy jest rolnictwo, wyspecjalizowane w kierunku sadowniczym. Kolejnym ważnym sektorem gospodarki gminy jest działalność usługowo-produkcyjna, skoncentrowana głównie w mieście. Największym zakładem w mieście jest Grupa Żywiec S.A Browar w Warce, chociaż dominującą branżą jest przetwórstwo owocowe, której zaplecze stanowią okoliczne uprawy owoców, głównie jabłek, wiśni i truskawek. Kapitał ludzki Warki to nie tylko prowadzący nowoczesne gospodarstwa rolne sadownicy i liczni przedsiębiorcy ale także ponad 20 organizacji pozarządowych (stowarzyszenia, kluby, związki itp.) działających w obszarach: sportu, kultury, rozwoju lokalnego, dziedzictwa historycznego, turystyki czy pomocy osobom niepełnosprawnym. Na początku 2009 roku wpis do KRS uzyskała Lokalna Grupa Działania „Warka” będąca pierwszym w Warce formalnym partnerstwem trzech sektorów czyli: przedsiębiorców, instytucji publicznych i stowarzyszeń. Władze samorządowe gminy systematycznie porządkują i modernizują przestrzeń miejską tak aby Warka była nie tylko jednym z najstarszych miast na Mazowszu ale także jednym z najpiękniejszych i najbardziej przyjaznych mieszkańcom jak i turystom. Centrum miasta to zachowane dawne, autentyczne założenie urbanistyczne nawiązujące do kształtu wrzeciona. W 2008 roku została zakończona przebudowa rynku, któremu został przywrócony pierwotny kształt tj. forma placu o ujednoliconej powierzchni z elementami małej architektury oraz infrastrukturą drogową wokół placu. Wyremontowany został także neoklasycystyczny ratusz miejski z 1821 r a dzięki zaangażowaniu i zrozumieniu mieszkańców nowe, ładne elewacje zyskały kamieniczki znajdujące tuż przy rynku. Niezwykle interesująco w układ rynku wpisuje się wyremontowana strażnica OSP wraz z nadbudowaną wieżą zegarową. Każdego dnia w południe, z wieży zegarowej dobiegają dźwięki piosenki „Tango Warka”
Historia, dziedzictwo i kultura: Warka to jedno z najstarszych miast na Mazowszu. W dokumencie z 1321 roku książę czersko-mazowiecki Trojden potwierdza nadanie praw miejskich Warce. Historia Warki wiąże się z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. To tutaj w 1656 r. hetman koronny Stefan Czarnecki odniósł zwycięstwo w bitwie ze Szwedami. Na pamiątkę tego wydarzenia warecki rynek nosi imię Stefana Czarnieckiego. W Warce swoje dzieciństwo spędził opisywany na kartach podręczników jako „bohater dwóch narodów” polskiego i amerykańskiego gen. Kazimierz Pułaski. Obecnie w siedemnastowiecznym dworze na Winiarach w Warce znajduje się muzeum jego imienia. Z dziejami Warki wiążą się także dramatyczne losy innego bohatera. W 1797 przyszedł na świat w Warce Piotr Wysocki. Bohater powstania listopadowego został pochowany na wareckim cmentarzu. W mieście znajduje się tablica upamiętniająca miejsce, w którym stał dom zamieszkany przez Piotra Wysockiego po powrocie z zesłania a pomnik bohatera znajduje się na placu przy gminnej instytucji kultury „Dworek na Długiej”. Warkę dotkliwie dotykały kolejne wojny, pożary i klęski. Miasto na zmianę przezywało kryzysy i okresy prosperity. Szczęśliwie przetrwało do dzisiaj a pozostałe z różnych okresów historycznych zabytki kształtują tożsamość historyczną i kulturową jego mieszkańców oraz stanowią atrakcje dla odwiedzających miasto turystów.