Jednostki samorządowe

Jaktorów
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Jaktorów
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Jaktorów, ul. Warszawska 33, 96-313 Jaktorów
tel. (46) 856 40 26, fax (46) 855 21 88
e-mail: gmina@jaktorow.pl
Strona www: www.jaktorow.pl
Powierzchnia: 55 km2
Liczba mieszkańców: 11 000
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Jaktorów, gmina wiejska położona w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego w powiecie Grodzisk Mazowiecki. Gmina Jaktorów pełni przede wszystkim funkcję usługową dla mieszkańców i zaplecze mieszkalne dla osób pracujących w pobliskich aglomeracjach: grodziskiej, żyrardowskiej i warszawskiej. Warunki naturalne terenu Gminy Jaktorów należy uznać jako korzystne dla osadnictwa i działalności gospodarczej. Walory krajobrazowe gminy podnosi teren wydm polodowcowych w Międzyborowie.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina położona jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, pomiędzy Warszawą a Łodzią (droga wojewódzka Nr 719, połączenie kolejowe Warszawa-Łódź). Bliskość miast aglomeracji warszawskiej, dogodność połączeń komunikacyjnych przy dużej ilości terenów pod zabudowę to decydujący atut gminy zarówno dla zamieszkania jak i rozwoju przedsiębiorczości.
Historia, dziedzictwo i kultura: Historycznie teren gminy wchodził w skład Księstwa Mazowieckiego, które po podziale w 1313r. weszło w skład Księstwa Rawskiego, Ziemi Sochaczewskiej. W roku 1476 Księstwo Rawskie, a wraz z nim obszar naszej gminy, Król Polski Kazimierz Jagiellończyk wcielił do Korony Polskiej jako Województwo Rawskie. Puszcza Jaktorowska weszła w skład dóbr królewskich, a graniczyła z Puszczą Wiskicką i Korabiewską zajmując 900 km2 obszaru. Na terenach tych królowie osiedlali jeńców, którzy potem nazywani byli budniakami (stąd nazwa „budy” występuje jako część składowa nazw wielu miejscowości naszej gminy). Budnicy produkowali dla potrzeb monarchów budulec, opiekowali się zwierzyną łowną. Przyczynili się jednak do stopniowego ustępowania puszczy. Puszcza Jaktorowska była ostatnią w Europie ostoją tura uważanego za protoplastę bydła domowego, który ostatecznie wyginął w 1627 roku. Nad rzeką Pisią-Tuczną w Jaktorowie znajduje się głaz z napisem informującym o tym zdarzeniu. W drugiej połowie XIX wieku Puszcza Jaktorowska zniknęła prawie całkowicie.