Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Żuromin
Nazwa jednostki: Powiat ziemski żuromiński
Dane teleadresowe:
Starostwo Powiatowe w Żurominie, Pl. Piłsudskiego 4, 09-300 Żuromin
tel. (23) 657 47 00, fax (23) 657 35 35
e-mail: zuromin-powiat@home.pl
Strona www: www.zuromin-powiat.pl
Powierzchnia: 805 km2
Liczba mieszkańców: 40 tys.
Położenie geograficzno-przyrodnicze: POWIAT ŻUROMIŃSKI położony jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Graniczy z sześcioma powiatami, tj. mławskim, płońskim, sierpeckim, brodnickim i rypińskim oraz działdowskim. Obejmuje obszar 805 km2 i zamieszkiwany jest przez około 40 tys. osób. Jednostkę samorządową tworzy sześć gmin. Obszar chroniony przyrody zajmuje ok. 75% całej powierzchni powiatu. Do atrakcji przyrodniczych można zaliczyć: użytki ekologiczne, obszary chronionego krajobrazu, parki wpisane do rejestru zabytków, parki wiejskie oraz pomniki przyrody ożywionej. Bardzo bogata jest fauna ssaków i kręgowców. Różnorodna jest również ichtiofauna rzeki Wkry.
Bogato wyglądają możliwości dla osób, które szukają spokojnego wypoczynku z dala od wielkomiejskiego gwaru, jak również dla tych, którzy chcą inwestować w rozwój turystyki. Czyste powietrze i woda przyciągają miłośników wędkarstwa. Zwarte kompleksy leśne stanowią raj dla grzybiarzy i dla myśliwych. Niewątpliwym walorem są także liczne atrakcje historyczne i architektoniczne. Kultura w powiecie żuromińskim skupia się wokół miejskich i gminnych placówek kultury, zespołów artystycznych oraz twórców indywidualnych.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat ma charakter rolniczo-przemysłowy i wyróżnia się dużą produkcja rolno-spożywczą, w tym szczególnie drobiarską. Tereny powiatu słyną także z bogatych złóż surowców mineralnych – piasków, żwirów i pospółki. Do mocnych stron powiatu zaliczyć można: korzystną sieć dróg – dogodne połączenie we wszystkich kierunkach, duży potencjał ludzki, duże rezerwy terenów pod przemysł i budownictwo, niskie ceny nieruchomości oraz predyspozycje do produkcji zdrowej żywności.