]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Siemiątkowo

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Siemiątkowo

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Siemiątkowo, ul. Władysława Reymonta 3A, 09-135 Siemiątkowo

tel. (23) 679 61 76, fax (23) 679 61 76

e-mail: ug@siemiatkowo.pl

Strona www: www.siemiatkowo.pl

Powierzchnia: 11 340 ha

Liczba mieszkańców: 3 709

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Siemiątkowo leży w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego i skrajnej południowo-wschodniej części powiatu żuromińskiego. Cały obszar gminy włączony jest w sieć powiązań przyrodniczych o znaczeniu lokalnym oraz ponadlokalnym. Jest on fragmentem Obszaru Chronionego Krajobrazu p.n. Obszar Nadwkrzański, który został ustanowiony w granicach dawnego woj. ciechanowskiego.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Siemiątkowo jest gminą o charakterze rolniczym, w której przeważają gleby V i VI klasy, wykorzystywane do uprawy zbóż i ziemniaków. Produkcja zwierzęca prowadzona przez mieszańców Gminy opiera się na hodowli bydła mlecznego i trzody chlewnej oraz drobiu. Na terenie gminy Siemiątkowo działała ponad 100 podmiotów gospodarczych, z czego ok. 90 % w sektorze prywatnym. Działalność gospodarcza prowadzona na terenie gminy Siemiątkowo skupia się głównie na: handlu, rolnictwie, budownictwie oraz działalności usługowej. Zrealizowano następujące inwestycje: przebudowa dróg gminnych, budowa sieci wodociągowej wraz ze Stacją Uzdatniania Wody w Siemiątkowie, budowa oświetlenia ulicznego, budowa mostu półstałego na rzece Wkra, modernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Siemiątkowie, rewitalizacja parku wiejskiego w miejscowości Siemiątkowo, położenie nawierzchni tartanowej na boisku szkolnym przy SP w Siemiątkowie oraz budowa ogrodzenia boiska o nawierzchni tartanowej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w SP w Łaszewie, budowa bieżni przy boisku szkolnym i rozbiegu do skoku w dal, wymiana wyposażenia pomieszczeń i placów zabaw oraz wymiana okien i drzwi w budynku Przedszkola, rozbudowa i przebudowa świetlic wiejskich w m. Siemiątkowo, Krzeczanowo i Nowa Wieś, utwardzenie placu i budowa parkingu w Gradzanowie, budowa hali sportowej w Siemiątkowie.

Historia, dziedzictwo i kultura: Obecne środowisko kulturowe gminy Siemiątkowo jest wynikiem wielowiekowych nawarstwień. Przez północną cześć gminy przepływa rzeka Wkra. W dolinie rzeki Wkry na pograniczu gmin Bieżuń i Siemiątkowo znajduje się leśny rezerwat przyrody "Gołuska Kępa". O niewielkim stopniu zanieczyszczenia wód Wkry mogą świadczyć żyjące tu różne gatunki ryb oraz piżmaki, wydry i bobry. Znaczne kompleksy leśne stanowią naturalne bogactwo gminy i atrakcyjną ofertę w sezonie letnio - jesiennym dla amatorów zbierania runa leśnego, a także tworzą dobre warunki dla życia dzikich zwierząt. Występują tu łosie, sarny, dziki oraz zwierzyna drobniejsza, jak zające, borsuki, jenoty, lisy, bażanty i kuropatwy. Rekreacji gminnej ludności służy dziewięcio kilometrowa ścieżka edukacyjno – ekologiczna, która bierze swój początek w miejscowości Siemiątkowo – Rogale i prowadzi przez las mieszany do wsi Siciarz, kończąc się przy ponad stuletniej sośnie będącej pomnikiem przyrody i studni odbudowanej na podłożu zdroju naturalnego, oraz zbiornik wodny w miejscowości Siemiątkowo – Rogale.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.