Jednostki samorządowe

Somianka
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Somianka
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Somianka, Somianka – Parcele 16B, 07-203 Somianka
tel. (29) 741 87 90, fax (29) 741 87 14
e-mail: somianka@somianka.pl
Strona www: www.somianka.pl
Powierzchnia: 117,68 km2
Liczba mieszkańców: 5 577
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Somianka leży w środkowej części woj. mazowieckiego, południowo-zachodniej części powiatu wyszkowskiego, nad rzeką Bug, przy węzłach komunikacyjnych z Wyszkowa do Wierzbicy i z Wyszkowa do Pułtuska. Obejmuje terytorialnie: 30 miejscowości i 31 sołectw. Ogólna liczba mieszkańców gminy na początku 2013 roku wynosiła 5.577 osób. Gmina ma charakter rolniczo - turystyczny, użytki rolne zajmują 76,3% powierzchni.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Bogactwem gminy jest różnorodność form przyrodniczych. Południową granicę gminy stanowi rzeka Bug znajdująca się na obszarze Natury 2000: Dolina Dolnego Bugu oraz Ostoja Nadbużańska. Nieuregulowany brzeg rzeki stwarza dobre warunki dla dziko żyjącego ptactwa, zwierzyny oraz rzadkich okazów roślin. Urozmaicona rzeźba terenu, wysokie skarpy, rozlewiska, łąki i lasy nadają niepowtarzalnego charakteru. Na północy gminy Somianka znajduje się kolejny obszar Natury 2000 - Puszcza Biała. Występujące tam pola i łąki urozmaicone są niewielkimi ciekami wodnymi oraz licznymi śródpolnymi zadrzewieniami i zagajnikami. Turystyka w gminie Somianka rozwija się głównie wzdłuż rzeki Bug i Puszczy Białej. Znajdują się tu Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Popowie- Parcele, Ośrodek Charytatywno- Szkoleniowy „CARITAS” im. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego Diecezji Płockiej w Popowie- Letnisko, Ośrodek Wczasowy „Dźwigar” w Popowie- Letnisko oraz ponad 2000 działek letniskowych, należących głównie do mieszkańców pobliskiej Warszawy. Najwięcej działek letniskowych jest w miejscowościach: Popowo-Letnisko, Popowo- Parcele, Huta Podgórna, Janki, Jackowo Dolne oraz Barcice.
Historia, dziedzictwo i kultura: Najpiękniejszą perłą pośród zabytków w Gminie Somianka jet zabytek klasy "0" - drewniany kościół parafialny p.w. św. Stanisława BM z 1758r. w miejscowości Barcice. Pozostałe zabytki w poszczególnych miejscowościach: Popowo Kościelne - neogotycki kościół parafialny p.w. NNMP, wzniesiony w latach 1900 - 1904 wg projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, z dwoma bocznymi ołtarzami z około 1740r. oraz obrazami z XVII i XVIII wieku, w podziemiach kościoła krypty grobowe rodziny Skarżyńskich; murowana plebania z 1838r.; dwa drewniane budynki gospodarskie z 1905r.; murowana kaplica grobowa rodziny Skarżyńskich z 1848r. na cmentarzu parafialnym. Popowo-Parcele: neogotycki pałac z oficyną, otoczony parkiem krajobrazowym z końca XIX wieku. Somianka: murowany zespół dworski z 1833r. Kręgi: założenie pałacowo - parkowe z XIX wieku; przy drodze krajowej 62 pomnik w kształcie śmigła samolotu, wzniesiony ku czci polskiego pilota myśliwskiego - Stefana Okrzei zestrzelonego 5 września 1939r. Nowe Wypychy: drewniany wiatrak. Skorki: zabytkowy park założony przez rodzinę Rakowieckich, w jego środkowej części znajduje się obelisk z 1918 r. Stary Mystkówiec: zespół dworski składający się z dwóch drewnianych budynków z 1898r. i z 1925r., drewnianych czworaków z początku XX wieku, murowanego spichlerza z kamienia ciosanego z lat 1925 – 1930. Suwin: wiatrak koźlak z 1880r., obecnie młyn elektryczny; Powstańczy Głaz Kamienny upamiętniający udział mieszkańców Suwina w powstaniu styczniowym.