Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Radzymin
Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Radzymin
Dane teleadresowe:
Urząd Miasta i Gminy w Radzyminie, pl. Tadeusza Kościuszki 2, 05-250 Radzymin
tel. (22) 786 62 92, 786 62 93, fax (22) 786 51 95
e-mail: umig@radzymin.pl
Strona www: www.radzymin.pl
Powierzchnia: 12 992 ha
Liczba mieszkańców: ponad 23 000
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Radzymin położona jest na Nizinie Mazowieckiej, w północno - zachodniej części powiatu wołomińskiego, w środkowej części województwa mazowieckiego, na kierunku północno- wschodnim od Warszawy. Przeważająca część gminy leży w północno- zachodniej części Równiny Wołomińskiej, obszar północny znajduje się w Dolinie Dolnego Bugu, a zachodnia część stanowi fragment Kotliny Warszawskiej.. Znaczna część gminy Radzymin znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu istnieją bardzo duże możliwości społeczno - gospodarczego rozwoju gminy, którego strategicznym celem jest odwrócenie długoletnich negatywnych tendencji z przeszłości oraz wejście na ścieżkę wzrostu pozwalającą na odrobienie opóźnień i zaniedbań. Gmina ma charakter miejsko – wiejski. Obejmuje swymi granicami 23 wsie (26 sołectw) i miasto Radzymin - prężny ośrodek administracyjny, gospodarczy, edukacyjny i kulturalny. Podstawowym atutem Radzymina jest lokalizacja w obrębie wpływów aglomeracji warszawskiej, na terenach dobrze skomunikowanych ze stolicą oraz znakomite warunki geograficzne. Radzymin leży 20 km od Warszawy, przy drodze krajowej nr 8 Warszawa - Białystok, która jest częścią międzynarodowej trasy Via Baltica, łączącej państwa nadbałtyckie z Europą środkową i zachodnią. Istotne znaczenie mają również dobre połączenia komunikacyjne z sąsiednimi miastami: Wyszkowem, Wołominem, Tłuszczem, Legionowem. Współczesny Radzymin to nowoczesna gmina o charakterze osadniczym i rekreacyjnym, dysponująca dużym potencjałem gospodarczym, z silną sferą różnorodnych usług, przyjazna dla sektora różnego typu firm, sukcesywnie podnosząca poziom życia swoich mieszkańców. Na mapie gospodarczej dominują firmy średnie i małe, skupione głównie w branżach; usługowo – handlowej, budowlanej, przetwórstwa spożywczego. Dowodem stałego i sukcesywnego rozwoju są znane i renomowane firmy, takie jak: Coca – Cola HBC Polska, Mennica Polska – Metale Szlachetne, Soraya S.A, Prof.- Met -Kol Metale Kolorowe, Provitus, BTB Produkty Betonowe, Scania Polska S.A., Ciałbud. Atrakcyjne po względem krajobrazowym tereny, bezpośrednie sąsiedztwo Zalewu Zegrzyńskiego, ujście rzek Bugu i Rządzy do Narwi, obszary chronione i duże kompleksy leśne - stwarzają możliwość szybkiej ucieczki od cywilizacji wielkomiejskiego zgiełku i aktywnego, różnorodnego wypoczynku w środowisku naturalnym.
Historia, dziedzictwo i kultura: Radzymin - Miasto „Cudu nad Wisłą” Ziemia Radzymińska słynie ze swej niezwykłej historii określającej jej tożsamość. Radzymin - to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, rezydencjonalne miasto książęce, któremu prawa miejskie nadano w 1475 r. Najcenniejszymi świadkami barwnej historii tych ziem są zabytki architektoniczne z przełomu XVIII i XIX wieku, a w szczególności miejsca upamiętniające wieloletnią walkę Polaków o niepodległość. W świadomości Rodaków Radzymin utożsamiany jest z miejscami pamięci narodowej związanymi z wojną polsko – bolszewicką 1920 roku. Losy Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą” rozstrzygnęły się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku w Radzyminie i na jego przedpolach. Zwycięstwo polskich żołnierzy zyskało rangę „osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata”. Cmentarz Żołnierzy Poległych 1920 r. jako historyczna polska nekropolia jest szczególnym miejscem pamięci narodowej. Najnowsza historia wniosła też niezwykle ważny element: 13 czerwca 1999 r. wizytę na Cmentarzu złożył Papież Jan Paweł II, uświęcając tym heroizm Radzymina w 1920 r. i ofiarę żołnierza polskiego. Aktualna ewidencja zabytkowych budowli Radzymina zawiera wiele architektonicznych osobliwości. Należą do nich między innymi: klasycystyczny Kościół Przemienienia Pańskiego, klasycystyczny dawny szpital z 1843 r.; kapliczka na Zjawieniu w stylu zakopiańskim; Cmentarz Żołnierzy Polskich z l. 1920 i 1939-1944 oraz Kaplica cmentarna – Pomnik z pamiątkowymi tablicami i urnami z ziemią z Katynia oraz z cmentarzy żołnierzy polskich 1920 r. w Grodnie, Nowogródku i Wołkowysku.