Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Liw
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Liw
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Liw z siedzibą w Węgrowie, ul. Mickiewicza 2, 07-100 Węgrów
tel. (25) 792 28 05, 792 24 77, 792 33 62, fax (25) 792 28 21
e-mail: admin@liw.pl
Strona www: www.liw.pl
Powierzchnia: 170 km2
Liczba mieszkańców: 7 729
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Liw położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego w obrębie Wysoczyzny Siedleckiej na obszarze "Zielonych Płuc Polski". Obszar gminy stanowią tereny leżące wokół miasta Węgrowa. Znaczna część powierzchni gminy posiada wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe. Około 50% terytorium Gminy Liw stanowią obszary prawnie chronione takie jak: -rezerwat przyrody „Kantor Stary” -Nadbużański Park Krajobrazowy -Siedlecko-Węgrowski Obszar Chronionego Krajobrazu -Natura 2000.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Podstawowym potencjałem produkcyjnym w gminie Liw pozostaje nadal rolnictwo. Około 34% ludności utrzymuje się z rolnictwa. Na terenie gminy jest zarejestrowanych około 270 podmiotów gospodarczych, w tym zdecydowaną większość stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Historia, dziedzictwo i kultura: Od początku państwowości okolice Liwa należały do Polski, wchodząc w skład Mazowsza. Po włączeniu Mazowsza wschodniego do Korony w 1526 roku, utworzone zostało województwo mazowieckie, a Ziemia Liwska stała się powiatem. Liw był siedzibą mniejszej kasztelanii i starostwa grodowego. Ziemia Liwska była przygraniczną jednostką administracyjną Mazowsza, która wówczas zajmowała obszar 950 km2, granicząc na wschodzie z województwem podlaskim, na południu z Ziemią Czerską, na zachodzie z Ziemią Warszawską, na północy z Ziemią Nurską. Na obszarze Ziemi Liwskiej znajdowały się trzy miasta: Liw Stary, Liw Nowy i Dobre oraz 177 wsi. Domeną miast było rzemiosło, przemysł i handel. Herb Ziemi Liwskiej składa się z połowy orła czerwonego, połowy niedźwiedzia czarnego, połączonych grzbietami i koroną obejmującą obie głowy. Herb ten jest obecnie herbem Gminy Liw. W 1664 r. Ziemia Liwska została podzielona na dwa starostwa: starostwo grodowe liwskie i starostwo niegrodowe korytnickie. Działania wojenne w XVII i XVIII wieku spustoszyły Ziemię Liwską. Po ostatnim rozbiorze Polski w 1795 roku w zaborze austriackim wprowadzony został nowy podział administracyjny, a Ziemia Liwska przestała być jednostką terytorialną. W 1954 roku w powiecie węgrowskim została utworzona gromada z siedzibą władz gromadzkich w Liwie. Podział administracyjny kraju przeprowadzony w 1975 roku utworzył w obecnym kształcie Gminę Liw z siedzibą władz gminy w Węgrowie.