]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Rusinów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Rusinów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Rusinów, ul. Żeromskiego 4, 26-411 Rusinów

tel. (48) 672 70 22, 672 70 25, 672 70 77, fax (48) 672 70 23

e-mail: gmina@rusinow.pl

Strona www: www.rusinow.pl

Powierzchnia: 82,93 km2

Liczba mieszkańców: 4 607

Położenie geograficzno – przyrodnicze: Gmina Rusinów położona jest w centrum powiatu przysuskiego, na południowo - zachodnim krańcu województwa mazowieckiego. Siedzibą władz samorządu gminnego jest miejscowość Rusinów. Od północy Gmina Rusinów graniczy z gminami: Odrzywół i Klwów, od wschodu z gminą Potworów, od południa z gminami Przysucha i Gielniów, od zachodu z gminą Drzewica w pow. opoczyńskim (woj. Łódzkie). Obszarowo Gmina Rusinów zajmuje powierzchnię 82,93 km2. Podzielona jest na 14 sołectw. Rusinów jest otoczony lasami mieszanymi. Przez teren gminy przepływają dwie rzeki: Drzewiczka z dopływem Gawronką oraz Wiązownicą będąca dopływem Radomki. Krzyżują się tu drogi powiatowe łączące: Przysuchę z Odrzywołem i Nowym Miastem n/Pilicą i Drzewicę z Klwowem, Przytykiem i Radomiem. Odległość gminy od siedziby powiatu w Przysusze wynosi 10 km, natomiast do siedzib Sejmiku Województwa Mazowieckiego i siedziby Wojewody Mazowieckiego w Warszawie wynosi 100 km. Do walorów przyrodniczych zaliczyć można: Pradolinę rzeki Drzewiczki stanowiącą obszar chronionego krajobrazu (OCHK) w systemie ESOCH zawierająca tereny wskazane do ochrony w ramach projektowanego parku krajobrazowego Dolnej Pilicy, Pradolinę rzeki Wiązownicy i kompleksy leśne stanowiące strefę ochrony ekologicznej o znaczeniu regionalnym, płytko zalegające wodonośne obszary utworów jurajskich tworzące strefę obszarową najwyższej ochrony wód, zbiornik wodny na rzece Drzewiczka w Miejscowości Nieznamierowice, stawy hodowlane w miejscowości Karczówka. Lasy stanowią 26,05 % obszaru gminy. Przeważają lasy iglaste. Największy zwarty kompleks leśny położony jest w południowo - wschodniej części gminy w dolinie rzeki Wiązownica.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina jest typową gminą rolniczą z tradycyjnym, mało wydajnym rolnictwem. Wynika to z uwarunkowań przyrodniczych, rozdrobnienia gospodarstw oraz jakości gleb. Głównymi uprawami są zboża, rośliny okopowe, niewielką powierzchnię zajmują truskawki i inne owoce jagodowe. Rozwija się uprawa pod osłonami głównie papryki. W hodowli dominuje chów bydła mlecznego. Przeważają gospodarstwa rolne o powierzchni do 5 ha. Grunty orne stanowią 4364 ha, łąki i pastwiska – 1136 ha. W przeważającej części są to grunty klasy V i VI, średnia wielkość działki wynosi około 0,24 ha. Oprócz nienajlepszej jakości gleb, drugim problemem oddziaływującym niekorzystnie na produkcje rolną jest bardzo duże rozdrobnienie gospodarstw, co utrudnia prowadzenie mechanizacji uprawy gleby i zabiegów agrotechnicznych. Brak zakładów przemysłowych uciążliwych dla środowiska stwarza możliwość zaliczenia naszej gminy do jednej z najczystszych w sensie ekologicznym. Są to doskonałe warunki do powstawania gospodarstw agroturystycznych. Duże kompleksy leśne oraz uprawy rolne wpływają na dobry mikroklimat terenu gminy.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Pierwsze wzmianki historyczne na temat miejscowości Rusinów pochodzą z 1354 r., w którym to roku miejscowość stała się posiadłością rodu Duninów, herbu Łabędź. Miejscowość położona jest przy trakcie z Drzewicy do Skrzyńska, na skrzyżowaniu historycznej drogi z Nowego Miasta nad Pilicą do Przysuchy. Rusinów najbogatszy okres rozwoju zawdzięcza Urszuli z Morstinów Dembińskiej fundatorce dworu szlacheckiego, który zastąpił XV wieczny dwór drewniany. Jest on architektonicznym świadectwem zarówno utraty niepodległości jak również okresu rozwoju ekonomii, literatury i sztuki. Dwór ten położony jest w centrum miejscowości w malowniczym parku, w którym to znajdują się dwa dęby szypułkowe będące pomnikami przyrody. Pałac do niedawna był zdewastowany, po zmianie właściciela obiekt został odbudowany. Na terenie gminy Rusinów działają następujące instytucje kulturalne: kompleksowo wyremontowana Gminna Biblioteka Publiczna w Rusinowie zlokalizowana w budynku Urzędu Gminy w Rusinowie, punkt Biblioteczny w Nieznamierowicach zlokalizowany w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej.

Działają: zespół folklorystyczny „Zakukała Kukułecka” z Gałek, dziecięcy zespół folklorystyczny „Rozśpiewane Gałcónecki na majowy rosie”, Krystyna Ciesielska – solistka, Józef Porczek z Nieznamierowic kultywuje tradycje muzyki ludowej grą na akordeonie, Jan Gaca z Przystałowic Małych kultywuje tradycje muzyki ludowej grą na skrzypcach, Tadeusz Jedynak z Przystałowic Małych – skrzypek, Jan Kmita z Przystałowic Małych – skrzypek, Stanisław Lewandowski z Brogowej – skrzypek. Należy nadmienić, że kierowniczka zespołu „Zakukała kukułecka” pani Józefa Siwiec została odznaczona srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.