]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Sobienie-Jeziory

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Sobienie-Jeziory

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Sobieniach-Jeziorach, ul. Garwolińska 16, 08-443 Sobienie-Jeziory

tel. (25) 685 80 90, fax (25) 685 80 92

e-mail: gminasj@gminasj.pl

Strona www: www.sobieniejeziory.pl

Powierzchnia:  97,1 km2

Liczba mieszkańców: 6 277

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sobienie Jeziory położona jest w środkowej części województwa mazowieckiego i w południowo – zachodniej części powiatu otwockiego. Od Warszawy oddalona jest o 45 km. Lasy zajmują powierzchnię 1740 ha tj. 17,9 % obszaru gminy. Największe kompleksy leśne skupiają się w południowo -wschodniej części gminy. Użytki rolne zajmują w gminie 62,7 % powierzchni gminy. Grunty orne stanowią 49,4 % użytków rolnych, sady 25,3 %, użytki zielone 24,9 %.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Sobienie-Jeziory swym kształtem przypomina gruszkę. Występuje tu intensywna produkcja rolna, wyspecjalizowana w sadownictwie i warzywnictwie. Bazę produkcji rolnej stanowi 6,1 tys. ha. użytków rolnych. Grunty o najwyższej jakości występują w południowo-zachodniej części gminy. To właśnie tam koncentrują się sady i pola. Przeciętne plony jabłek wynoszą 20t/ha, a w niektórych nawet 60t/ha. Działalność produkcyjna i usługowa nie związana z rolnictwem prowadzona jest w małej skali. Gmina Sobienie-Jeziory prężnie się rozwija. Obecnie wszystkie miejscowości zostały objęte siecią wodociągową, a miejscowość Sobienie-Jeziory została objęta systemem kanalizacji sanitarnej, z której ścieki odprowadzane są do oczyszczalni ścieków w Piwoninie. W ostatnich latach przeprowadzono modernizacje i budowę dróg gminnych. W najbliższym czasie planuje się budowę targowiska w miejscowości gminnej.

Historia, dziedzictwo i kultura: Wzmianki historyczne o miejscowościach należących do gminy Sobienie-Jeziory zawdzięczamy książętom mazowieckim. Książę Konrad I, nadając w roku 1244 uposażenie kościołowi p.w. Wniebowzięcia Marii Panny w Czersku, wymienia nazwy szeregu wsi, które istniały przed 1244 rokiem (Siedzów, Piwonin, Sobienie, Zambrzyków). Miejscowość Sobienie-Jeziory powstała w II poł. XVIII wieku dzięki Jackowi Jezierskiemu, kasztelanowi łukowskiemu i senatorowi. W roku 1762 nabył on od Buczyńskiego „Sobienie Średnie”. Chodziło prawdopodobnie o Sobienie Szlacheckie z przyległościami. Gmina Sobienie-Jeziory może poszczycić się licznymi zabytkami, które są niezwykle cenne ze względu na swoją bogatą historię. Należą do nich kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, brama dzwonnica oraz cmentarz przykościelny z 1736 r. w miejscowości Warszawice, park dworski w miejscowości Siedzów, dwór z ok. 1890 r. oraz spichlerz z 1826 r., wiatrak drewniany z 1838 r. w miejscowości Sobienie Kiełczewskie Pierwsze, pałac z poł. XIX w. w Sobieniach Szlacheckich z parkiem wraz z zabudowaniami folwarcznymi, cmentarz żydowski, założony przed 1868 r., w Śniadkowie Górnym. Na terenie gminy występują dość licznie miejsca pamięci narodowej m. in. obelisk z tablicą inskrypcyjną poświęcony poległym powstańcom 1863 roku w Nowym Zambrzykowie. Pomnik z wyrytą inskrypcją ku czci poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy oraz mieszkańców gminy w Sobieniach–Jeziorach. Głaz granitowy z tablicą inskrypcyjną w Radwankowie Szlacheckim, ku czci żołnierzy I Armii WP poległych tu w walce stoczonej 26 sierpnia 1944 r.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.