]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Wieczfnia Kościelna

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Wieczfnia Kościelna

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Wieczfnia Kościelna, Wieczfnia Kościelna 48, 06-513 Wieczfnia Kościelna

tel. (23) 654 00 04, fax (23) 654 00 50

e-mail: sekretariat@wieczfniakoscielna.pl

Strona www: www.wieczfniakoscielna.pl

Powierzchnia: 11 981 ha

Liczba mieszkańców: 4 168

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Wieczfnia Kościelna położona jest w północnej części województwa mazowieckiego, w północnej części pow. mławskiego, w makroregionie Nizin Północno-Mazowieckich, obejmuje 24 sołectwa. Graniczy z miastem Mława i 4 gminami: Dzierzgowo i Szydłowo (pow. mławski), Iłowo-Osada (pow. działdowski) i Janowiec Kościelny (pow. nidzicki). Region rolniczo-przemysłowy.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Wieczfnia Kościelna jest to region typowo rolniczy, w którym użytki rolne stanowią 77,8 % powierzchni i dominuje jednostajny krajobraz z naprzemiennie ułożonymi polami i łąkami. Gmina stanowi 10.23% powierzchni powiatu. Na ternie Gminy rozwija się przemysł taki jak Zakłady mięsne, Ubojnia Drobiu, wielkoobszarowe gospodarstwa poprzez firmy transportowe czy usługi gastronomiczno - hotelarskie. Gmina jest w 100% zwodociągowana i częściowo zgazyfikowana. Obecnie priorytetowym zadaniem jest budowa sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków, która obejmie całą gminę.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsza wzmianka o Wieczfni pochodzi z 1349 roku. Wieczfnia to była siedziba rodziny Wieczfnińskich herbu Prus. Prawdopodobnie w XV w. założono tu parafię. W Wieczfni Kościelnej w 1898 roku wzniesiono neogotycko-neoromański kościół pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa, który istnieje do dziś. Nastarszą miejscowością w gminie jest Grzebsk (pierwotna nazwa Grebesko z zabytkowym drewnianym kościołem p.w. Św. Leonarda. Urząd Gminy powstał tu po reorganizacji Gromadzkich Rad Narodowych 1 stycznia 1973 roku.

Gimnazjum Gimnazjum
Liczba wyświetleń: 209