Jednostki samorządowe

Strzegowo
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Strzegowo
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy w Strzegowie, Plac Wolności 32, 06-445 Strzegowo
tel. (23) 679 40 04, fax: (23) 679 40 47
e-mail: ug@strzegowo.pl
Strona www: www.strzegowo.pl
Powierzchnia: 214 km2
Liczba mieszkańców: 8 044
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Strzegowo położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w dorzeczu rzeki Wkry na terenach makroregionu Niziny Północnomazowieckiej, we wschodniej części Równiny Raciąskiej i w obrębie południowej części Wzniesień Mławskich.
Komunikacja
Przez teren Gminy z północy na południe przebiega droga krajowa nr 7 Gdańsk-Warszawa. Stanowi ona główny ciąg komunikacyjny, na który nakłada się jednocześnie ruch międzynarodowy, krajowy, regionalny i lokalny.
Gospodarka wodno-ściekowa
W Gminie, we wszystkich ujęciach, wody przeznaczone do picia i potrzeb gospodarczych pobierane są z drugiego poziomu wodonośnego czwartorzędu. Są to zasoby eksploatacyjne wód zatwierdzone w kategorii B.
Odbiorcy energii elektrycznej na terenie Gminy zasilani są systemem sieci 15 kV z trzech stacji 110/15 kV. Są to: GPZ Mława - 50%, GPZ Ciechanów - 30% i GPZ Raciaż - 20%.
Gospodarka grzewcza
W Gminie nie funkcjonują żadne kotłownie komunalne ani lokalne. Budynki przeznaczone na pobyt ludzi ogrzewane są z indywidualnych źródeł ciepła (instalacje centralnego ogrzewania z kotłowni indywidualnych i piece węglowe). Głównym paliwem stosowanym do ogrzewania mieszkań i budynków użyteczności publicznej oraz w celach pobytowych jest węgiel - 79,9%, drewno - 11%, olej opałowy - 3,3%, gaz płynny - 5,8%, a także energia elektryczna. Gmina nie jest podłączona do krajowego systemu gazociągów.
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami w Gminie sprowadza się wyłącznie do ich gromadzenia. Wybudowane w 1997 r. Gminne Sładowisko Odpadów Komunalnych, zlokalizowane w miejscowości Konotopa pełniło funkcję składowiska odpadów komunalnych.
Budownictwo i zasoby mieszkaniowe
Sieć osadnicza na terenie Gminy charakteryzuje się znacznym rozproszeniem, stanowią ją głównie siedliska rolnicze. Na obszarze Gminy występuje głównie zabudowa jednorodzinna i zagrodowa. Największe skupiska zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej i mieszkaniowo-usługowej występują w miejscowościach Strzegowo, Niedzbórz, Dąbrowa, Kowalewko i Mdzewo. Skupiona zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna dominuje w Strzegowie.
Zasoby mieszkaniowe wg danych statystycznych wynosiły w 2002 roku ok. 2300 mieszkań, w tym 2097 zamieszkałych stale lub czasowo, o pow. użytkowej ok. 171, 3 tys. m2. Około 13,9% zasobów mieszkaniowych zostało wybudowanych przed 1945 rokiem, a 39,8% w latach 1945-1970.
Rzeźba terenu
Najciekawszym i najbardziej zróżnicowanym morfologicznie obszarem jest strefa czołowo-morenowa położona w północno- i południowo-wschodniej części Gminy. Zbudowana jest z pagórków morenowych o stromych zboczach (spadki przekraczają niekiedy 30 stopni) i wysokościach względnych ponad 40 m, którym towarzyszy falista wysoczyzna morenowa o deniwelacjach dochodzących do 12 m i spadkach powyżej 15 stopni.
Wody powierzchniowe
Pod względem hydrograficznym Gmina znajduje się w dorzeczu rzeki Wkry. W wyniku niewielkiego spadku dna doliny, na całej swej długości rzeka meandruje tworząc na zewnętrznych brzegach charakterystyczne strome krawędzie wys. 2-5 m. Przeciwległy brzeg jest przeważnie płaski i zabagniony. Dość licznie występują starorzecza wypełnione wodą.
Gleby
W krajobrazie oprócz doliny rzeki dominują pola uprawne, zadrzewienia oraz zabudowa. Gmina charakteryzuje się glebami słabymi jakościowo. Grunty orne dobre i średnio jakościowo zaliczane do kl. II-IV stanowią ok. 35% ogółu gruntów ornych.
Zasoby leśne
Tereny lasów i zadrzewień zajmują 4913 ha, co stanowi 23% powierzchni Gminy.
Obszary chronionego krajobrazu
Nadwkrzańśki obszar chronionego krajobrazu na terenie Gminy obejmuje pow. 20.328,06 ha, co stanowi 94,9% ogólnej powierzchni Gminy. Dolina rzeki Wkry uznana została za korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym z uwagi na obszar, który umożliwia rozprzestrzenianie się gatunków roślin i zwierząt, a także swobodna migracje zwierząt wędrownych.
Produkcja rolna
Główne funkcje Gminy to: produkcja rolna i intensywna produkcja zwierzęca (żywiec wieprzowy, drób). Ogólna liczba gospodarstw wynosi ok. 1250, średnia powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego to 13,4 ha. W Gminie przeważają gospodarstwa średnie i duże o powierzchni 5-15 ha, co stanowi ok. 38% ogólnej liczby gospodarstw. Gospodarstwa o powierzchni 15 ha i ponad stanowią 27%.