]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Sulejówek

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Sulejówek

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Sulejówek, ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek

tel. (22) 760 62 01, fax (22) 760 62 13

e-mail: sekretariat@umsulejowek.pl

Strona www: www.sulejowek.pl

Powierzchnia: 1 951 ha

Liczba mieszkańców: 18 792

Położenie geograficzno-przyrodnicze: SULEJÓWEK - miasto „zielone” położone w woj. mazowieckim, usytuowane jest w odległości ok. 18 km od centrum Warszawy. W mieście znajduje się 108 drzew pomników przyrody w tym dwa obiekty: Aleja Dębów, wzdłuż której rośnie 41 dębów szypułkowych oraz teren zabytkowy dawnej posiadłości rodziny Grabskich. Południową granicę Miasta stanowi droga krajowa Warszawa–Terespol-Moskwa i gm. Wiązowna, północną lasy poligonu wojskowego graniczące z Zielonką, zachodnią Warszawa-Wesoła, wschodnią gm. Halinów

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W Sulejówku nie ma dużego przemysłu. Działa natomiast ponad 2000 podmiotów gospodarczych, głównie o charakterze handlowym (29%), usługowym (48%) i produkcyjnym (13%). Sulejówek jest miastem o ogromnym potencjale inwestycyjnym, o czym świadczy bogata oferta inwestycyjna. Na szczególną uwagę zasługuje kompleks leśny o pow. ok. 22 ha z koncepcją zagospodarowania, która przewiduje budowę parku rekreacyjno - uzdrowiskowego. Wielką szansą na dynamiczny rozwój Sulejówka są źródła wód geotermalnych o właściwościach leczniczych.

Historia, dziedzictwo i kultura: Miasto Sulejówek ma bogatą i ciekawą przeszłość historyczną. Pierwsze wzmianki o Sulejówku pochodzą z roku 1526. W aktach wcielonych do Korony ziem mazowieckich była wzmianka o wsi szlacheckiej Sulewo. Jako część parafii Długa Kościelna, Sulewo wchodziło w skład dóbr cześnika czerskiego Stanisława Okunia, a potem wielokrotnie zmieniało właścicieli. W roku 1866 uruchomiona została linia kolejowa. W ciągu kilku lat wokół stacji "Miłosna" powstało osiedle pracowników kolei, cegielnia oraz cechownia drewniana (stąd nazwa okolicy "Cechówka"). Utworzenie w 1898 roku poligonu artyleryjskiego na terenach pomiędzy Okuniewem a Wesołą, sprowadziło do Sulejówka kolejnych mieszkańców – rodziny carskich oficerów garnizonowych. W 1910 r. został uruchomiony przystanek kolejowy – "Sulejówek", dla potrzeb wojskowych i dla coraz liczniej przybywających letników. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Cechówka i Sulejówek znalazły się w gminie Okuniew, w powiecie warszawskim. Sulejówek liczył wówczas 60 domów i 350 mieszkańców. W grudniu 1919 r. Ignacy i Helena Paderewscy zakupili willę "Białynia", w której założyli Instytut Oświatowy, wsparty finansowo przez Józefa Piłsudskiego, późniejsze Ognisko "Helin". W okresie II wojny światowej w budynkach Instytutu mieściło się centrum hitlerowskiego wywiadu na Front Wschodni Abwehry. Obecnie obiekty są bazą szkoleniową Ośrodka Rozwoju Edukacji. W 1920 r. do dworku "Siedziba" wprowadza się pierwszy Premier Niepodległej - Jędrzej Moraczewski wraz z małżonką, Zofią. W 1921 roku z polecenia Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, Pani Aleksandra Szczerbińska (później Piłsudska) zakupuje Willę Otrando zwaną potocznie "Drewniakiem". Dwa lata później żołnierze obok drewniaka ufundowali ukochanemu Wodzowi Józefowi Piłsudskiemu dworek, zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza. 13 czerwca 1923 r. Komitet Żołnierski podczas skromnej uroczystości w Sulejówku przekazał Józefowi Piłsudskiemu klucze do dworku, zwanego "Milusinem".

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.