]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Jakubów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Jakubów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Jakubów, Jakubów 55, 05-306 Jakubów

tel./fax (25) 757 91 90

e-mail: sekretariat@jakubow.pl

Strona www: www.jakubow.pl

Powierzchnia: 87,23 km2

Liczba mieszkańców: 5 077

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Jakubów położona jest w środkowej części Wysoczyzny Kałuszyńskiej, na Nizinie Południowo-Podlaskiej. Leży na północ od szlaku komunikacyjnego Warszawa-Siedlce, w odległości 45 km od Siedlec, 60 km od Warszawy i 10 km od Mińska Mazowieckiego. Sąsiadujemy z gminami: Stanisławów, Dobre, Kałuszyn, Cegłów i Mińsk Mazowiecki. Gminę tworzy 26 sołectw o łącznej powierzchni 87 km2, liczba mieszkańców wynosi 5 077 osoby. Niewielka odległość od Warszawy, położenie przy drodze krajowej-międzynarodowej

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Jakubów jest gminą o charakterze rolniczym, jednak z coraz bardziej dynamicznie rozwijającą się turystyką oraz budownictwem mieszkaniowym jednorodzinnym. Położenie gminy Jakubów przy drodze krajowej nr 2 Warszawa – Terespol oraz nowowybudowanego odcinaka autostrady A2 a także bliskie sąsiedztwo Mińska Mazowieckiego i Warszawy sprzyjają rozwojowi gospodarczo – społecznemu oraz podnoszą atrakcyjność dla zewnętrznych inwestorów. Wiodącą rolę w gospodarce gminy odgrywa jednak nadal rolnictwo. Znaczna część powierzchni gminy to użytki rolne. Ogółem w gminie zarejestrowanych jest ponad 250 podmiotów gospodarczych. Najliczniej reprezentowany jest handel i usługi związane z produkcją rolną. Północno-zachodnia i częściowo środkowa część gminy to obszary o dominującej funkcji letniskowej i turystycznej, gdzie jest już około 600 działek o charakterze rekreacyjnym. Gmina posiada dobrze rozwiniętą sieć drogową, energetyczną, telefoniczną, wodociągową i stację redukcyjną gazu w Narcie. Położenie gminy przy drodze krajowej nr 2 relacji Warszawa - Terespol i istniejący odcinek autostrady A2 (obwodnica Mińska Mazowieckiego) wraz z punktami obsługi podróżnych będą w przyszłości dodatkowo stwarzać bardzo dobre warunki do inwestowania na tych terenach.

Historia, dziedzictwo i kultura: Nazwa miejscowości pochodzi od imienia założyciela, kasztelana czerskiego Jakuba. O jego osobie przypomina herb gminy Jakubów, który przedstawia Świętego Jakuba jako wędrowca oraz godło z herbu Prus III. Święty Jakub to patron założyciela Jakubowa, zaś herb Prus III jest herbem rodowym Gościańskich. Obiekty zabytkowe reprezentowane są przez budownictwo sakralne, zespoły dworsko - pałacowe oraz w największym stopniu przez wiejskie budownictwo drewniane, którego przykłady znajdują się w miejscowościach na terenie całej gminy. Do najciekawszych obiektów sakralnych zaliczyć należy kościół murowany, neogotycki zbudowany w 1903 roku według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego oraz plebanię murowaną wybudowaną w 1896 roku w stylu eklektycznym znajdujące się w Jakubowie, a także zespół sakralny parafii mariawickiej p.w. Trójcy Świętej w Wiśniewie. Kościół ten wybudowano w latach 1906-1907 w stylu neogotyckim. Zniszczony w czasie II wojny światowej w 1944 roku odbudowany został w roku 1948. Na uwagę zasługuje ponadto stylowa brama prowadząca na plac przed świątynią. Z zespołu dworsko - pałacowego w Łaziskach zachowała się część dworu z końca XIX wieku oraz park o powierzchni 1,75 ha z zachowaną zabytkową aleją lipową. Ponadto wartymi obejrzenia są pomniki przyrody np.: stare drzewa w dawnym parku dworskim w Łaziskach, dąb o obwodzie 420 cm w Woli Polskiej, oraz głaz narzutowy o średnicy 150 cm we wsi Strzebula. Na terenie gminy Jakubów funkcjonują 3 szkoły podstawowe oraz zespół szkół składający się ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Mieszkańców integruje Gminna Biblioteka Publiczna, Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich i Koła Emerytów i Rencistów oraz wszelkie turnieje sportowe i festyny rodzinne.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.