]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Sienno

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Sienno, ul. Rynek 36/40, 27-350 Sienno

tel. (48) 378 60 11, 378 60 18, fax (48) 378 61 34

e-mail: ug@sienno.pl

Strona www: www.sienno.pl

Powierzchnia: 147 km2

Liczba mieszkańców: 6 270

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sienno położona jest na południu woj. mazowieckiego w powiecie lipskim. Do Warszawy jest ok.160 km, do Radomia ok.50 km, do Lipska 18 km. zaś do Ostrowca Św. w woj. świętokrzyskim ok. 18 km. Gmina ma dobre połączenie z drogami: Warszawa - Rzeszów i Warszawa - Kraków przez Sandomierz.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Sienno jest gminą rolniczą z coraz intensywniej rozwijającym się kierunkiem upraw sadowniczych.

Historia, dziedzictwo i kultura: Historia Sienna sięga co najmniej XIV w. Ok. 1375 roku zbudowano pierwszy drewniany kościół, a Sienno należało do parafii chotczeńskiej. W latach 1431-1441 na miejscu spalonego kościoła wzniesiono murowany w stylu neogotyckim, którego fundatorem był Dobiesław Oleśnicki zaś konsekracji dokonał biskup Zbigniew Oleśnicki ustanawiając parafię sienieńską. Kościół ten częściowo został zniszczony podczas I-wszej wojny światowej a następnie odbudowany. Jest wspaniałym przykładem sakralnej architektury neogotyckiej. Sienno uzyskało prawa miejskie ok. roku 1430 zaś utraciło je po powstaniu styczniowym w 1869 r. Okolice wsi Jawor Solecki były miejscem walk w powstaniu styczniowym i miejscem śmierci Dionizego Czachowskiego. W Siennie kilka lat spędził ks. prof. W. Sedlak przyczyniając się do utworzenia tuż po II -iej wojnie szkół średnich funkcjonujących do dzisiaj. W liceum ogólnokształcącym w Siennie urządzono izbę pamięci poświęconą ks. prof. W. Sedlakowi, w której można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.