Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Grodzisk Mazowiecki
Nazwa jednostki: Powiat ziemski grodziski
Dane teleadresowe:
Starostwo Powiatu Grodziskiego, ul. Daleka 11a, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. (22) 300 85 22, (22) 300 85 23
e-mail: starostwo@powiat-grodziski.pl
Strona www: www.powiat-grodziski.pl
Powierzchnia: 367 km2
Liczba mieszkańców: 84 tys.
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Grodziski położony jest w zachodniej części województwa mazowieckiego, w odległości ok. 30 km na południowy zachód od Warszawy. To jeden z 42 powiatów Mazowsza. W skład administracyjny Powiatu wchodzi 6 gmin bardzo zróżnicowanych pod względem infrastruktury i walorów przyrodniczych. Gminą miejsko-wiejską jest Grodzisk Mazowiecki – stolica Powiatu. Gminy miejskie to: Milanówek i miasto ogród- Podkowa Leśna. Gminy wiejskie to: Baranów, Jaktorów i Żabia Wola.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat Grodziski jest jednym z najprężniej rozwijających się powiatów na Mazowszu. Jego bogactwem jest różnorodność gmin i dobra współpraca władz samorządowych. Powiat dysponuje ogromnym potencjałem: gruntami pod inwestycje przemysłowe i mieszkaniowe, terenami atrakcyjnymi turystycznie i rekreacyjnie. Położony niepełną godzinę drogi od Warszawy jest doskonałym miejscem relaksu. Na terenie Milanówka znajduje się aż 135 imponujących pomników przyrody wchodzących w skład Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego nadając miejscowości niepowtarzalny charakter miasta – ogrodu. Podobnie miasto – ogród Podkowa Leśna, cała zanurzona w zieleni szczyci się starymi drzewami i rezerwatami przyrody. Wędrując po gminie Jaktorów, w leśnej osadzie w Międzyborowie natkniemy się na pomnik przyrody nieożywionej ,,Wydmy Międzyborowskie”. Niezwykle piękne krajobrazowo lasy - rezerwaty znajdują się również na terenie Żabiej Woli zajmując 1/5 powierzchni tej gminy.
Historia, dziedzictwo i kultura: Do obiektów zabytkowych na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki należą: dwory brata znanego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego, doktora Adama Chełmońskiego oraz bratanka, doktora Mateusza Chełmońskiego w Adamowiznie, Kościół pod wezwaniem św. Anny, a także XIX w. dworzec kolejowy, dworek Skarbka oraz willa Foksal. W Milanówku: kościół parafialny pw. św. Jadwigi – w stylu neogotyckim, willa Matulinek – w stylu neoklasycyzmu, willa Potęga – w stylu nawiązującym do baroku, willa Barbarka – stylem nawiązująca do polskiego renesansu. Z kolei Podkowa Leśna w całości uznana jest za obszar zabytkowy. Międzywojenne wille podkowiańskie wyróżniają się stylem nawiązującym do dworków polskich. Najczęściej zaprojektowane wraz z ogrodami nadają miastu unikalny charakter. Tu znajduje się siedziba rodziny Lilpopów, później dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku – obecnie Muzeum, kościół pod wezwaniem św. Krzysztofa. Natomiast na terenie gminy Żabia Wola w dobrym stanie zachowane są liczne zabytkowe zespoły pałacowo-parkowe: pałac w Ojrzanowie oraz dworek w Petrykozach. Zabytkiem II klasy jest XIV wieczny kościółek modrzewiowy we wsi Skuły. Zaś na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie pochowany jest malarz Józef Chełmoński, którego dworek – muzeum znajduje się w pobliskiej miejscowości Kulkówka (gmina Radziejowice, powiat żyrardowski). Niewątpliwą atrakcją dla turystów będzie zwiedzenie Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Tutaj przez ponad pięćdziesiąt lat mieszkał i pracował wybitny polski pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. Z kolei do największych atrakcji Milanówka należy Prywatne Muzeum im. Jana Szczepkowskiego poświęcone pamięci jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Wielką ciekawostką jest galeria folkowych instrumentów muzycznych w Grodzisku. W Grodzisku jest jeszcze jedno miejsce, które szczególnie docenią miłośnicy kolei. Izba tradycji EKD WKD gromadzi eksponaty przypominające o początkach kolejki i jej twórców.