Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Grudusk
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Grudusk
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Grudusk, ul. Ciechanowska 54, 06-460 Grudusk
tel./fax (23) 671 50 12
e-mail: gmina@grudusk.com
Strona www: www.grudusk.com
Powierzchnia: 97 km2
Liczba mieszkańców: 4 000
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Grudusk położona jest w północnej części powiatu ciechanowskiego. Zajmuje powierzchnię 97 km2. Liczy ok. 4000 mieszkańców zamieszkałych w 24 sołectwach, z których największe - miejscowość Grudusk liczy ok. 1400 osób. W tej też miejscowości krzyżują się ważne ciągi komunikacyjne przebiegające przez gminę - droga nr 544 Brodnica - Białystok i nr 616 Ciechanów - Rembielin (w kierunku Szczytna).
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Teraźniejszość gminy związana jest z rolnictwem. Wynika to z uwarunkowań przyrodniczych oraz wysokiej jakości gleb. Głównymi uprawami są: rzepak, pszenica, jęczmień oraz kukurydza. W hodowli dominuje tucz trzody chlewnej oraz chów bydła mlecznego. Gmina Grudusk posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Stopień zwodociągowania i stelefonizowania objął wszystkich zainteresowanych, a skanalizowania ok. 45%. Również nasycenie siecią telefonii komórkowej jest w pełni satysfakcjonujące. Wybudowana w latach 1996-97 oczyszczalnia ścieków o przepustowości do 380m3/dobę odbiera siecią kanalizacyjną ścieki z Gruduska, Wiksina i Rąbieża Gruduskiego. Obecnie do systemu kanalizacji włączane są kolejne miejscowości. Istniejąca rezerwa w ilości dopływających ścieków może być wykorzystana przez każdego inwestora. W latach 2015-2016 przewidziane jest doprowadzenie gazu ziemnego do Gruduska i rozbudowa sieci gazowej do pobliskich miejscowości. Dla zainteresowanych inwestowaniem na terenie gminy ważne jest to, iż posiada ona nie wykorzystane znaczne zasoby wód głębinowych i energetycznych, a wolne tereny do zagospodarowania należące do gminy i osób prywatnych są położone w atrakcyjnych miejscach. Preferowaną branżą przemysłową na terenie Gminy Grudusk jest przemysł rolno - spożywczy bazujący na surowcach wytwarzanych w gminie. W szczególności może to dotyczyć produkcji biopaliw z rzepaku, którego duże ilości są uprawiane na naszym terenie. Atrakcyjne ukształtowanie terenu, może sprzyjać inwestorom zainteresowanych budową elektrowni wiatrowych.
Historia, dziedzictwo i kultura: Historia tej ziemi jest bardzo bogata. Już w epoce kamiennej (3000 - 2000 lat p.n.e.) tereny te były zamieszkałe przez plemiona związane z kulturą amfor kulistych. Ok. 1300 - 1200 lat p.n.e. wyodrębnia się tutaj kultura łużycka, związana z istnieniem najstarszych Słowian. Pierwsze wzmianki o Grudusku sięgają XI wieku, jako jednym z grodów mazowieckich, a o innych miejscowościach gminy - XIII-XIV wieku. W szeregu miejscowości gminy zachowało się sporo obiektów zabytkowych, jednak niewielka ich ilość została wpisana do rejestru zabytków.